پسندیدم : ۲۰

يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ۰۸:۴۴

ورزش‌های مناسب برای درمان دردهای گردنی
چکیده

یکی از شکایت‌های شایع بیمارانی که به کلینیک مغز و اعصاب ما مراجعه می‌نمایند، دردهای گردنی است که مخصوصا شب‌ها بیماران را آزار می‌دهد و باعث دردهای تیرکشنده به بازوها و انگشتان می‌گردد.

لذا برای کنترل‌این دردها به سراغ آقای دکتر سعید مرادیان، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دبیر سرویس طب فیزیکی گروه تازه‌های تندرستی رفتیم و‌ایشان مطلب زیر را برای ما ارسال نمودند. در‌این مقاله، شما با آناتومی ستون فقرات گردن و دیسک‌های گردنی آشنا خواهید شد و در ادامه به علائم بالینی دیسک‌های گردنی و نحوه درمان طبی آنها و همچنین ورزش‌های مناسب برای بهبود‌این دردها اشاره شده است.


مقدمه

ستون فقرات از33 استخوان به نام مهره‌ساخته شده است. بخش گردنی ستون فقرات، به شما اجازه می‌دهد سر خود را با وزنی حدود 4.5 کیلوگرم، به جلو و عقب و طرفین حرکت دهید و سر حدود 180 درجه گردش داشته باشد. 7 مهره گردنی توسط دیسک‌های بین آنها از هم جدا شده اند.‌این دیسک‌ها مانع از ساییده شدن مهره‌ها بر روی هم می‌شوند. مرکز هر دیسک، با ماده‌ای ژله مانند پر شده است که توسط یک دیواره سخت خارجی محفاظت می‌شود و از سوراخ بین دو مهره درهر سطح، یک جفت عصب نخاعی، از طناب نخاعی خارج و در اندام فوقانی منتشر می‌شود. بیرون زدگی دیسک گردن، زمانی اتفاق می‌افتد که ماده ژله مانند موجود در مرکز دیسک، از دیواره سخت خارجی که آسیب دیده، بیرون بزند و با اعمال فشار بر روی ریشه نخاعی در سوراخ بین مهره‌ای، باعث‌ایجاد درد گردن یا بازو، بی‌حسی یا گزگز و سوزن سوزن شدن نواحی نوک انگشتان می‌شود.

 

 

 

علائم دیسک گردن

هنگامی که ماده ژله‌ای از مرکز دیسک از طریق پارگی‌ایجاد شده در آنولوس دیواره دیسک خارج شود، فتق دیسک گردن یا بیرون زدگی دیسک گردن‌ایجاد می‌شود. معمولا با گذشت زمان، دیسک گردن آسیب دیده، به صورت خود به خودی شروع به کوچک شدن می‌کند و ممکن است منجر به تسکین درد به صورت جزئی یا کامل شود. در بیشتر موارد، درد گردن و یا دست در طول 6 هفته بهبود می‌یابد.

اگر شما دیسک گردن دارید، ممکن است دردی را احساس کنید که در طول بازو و یا انگشتان دست تان منتشر می‌شود، همچنین احساس درد در ناحیه شانه یا گردن، هنگام چرخش سر و خم شدن گردن، را خواهید داشت؛ گاهی اوقات ممکن است اسپاسم (گرفتگی) عضلانی داشته باشید. در موارد نادری، ممکن است ضعف عضلانی در عضلات دوسر بازویی و سه سر بازویی و مشکل در گرفتن وسایل در دست داشته باشید.

 

چه عواملی شما را مستعد ابتلا به دیسک گردن می‌کند

دیسک گردن، اغلب به علت پایین ماندن طولانی مدت سر (تایپ زیاد و شغل‌های خاص و...) و فشار ناگهانی به گردن (ترمز ناگهانی وسیله نقلیه) یا حتی به صورت خود به خود‌ایجاد می‌شود؛‌این عارضه اغلب در سن بین سی تا پنجاه سالگی بروز می‌کند. بالا رفتن سن، نقش مهمی در‌ایجاد انواع دیسک‌ها از جمله دیسک گردن دارد، چرا که با افزایش سن، دیسک‌های شما خشک‌ تر و شکننده تر می‌شوند و دیوار بیرونی و فیبری سخت دیسک ضعیف می‌شود، در نتیجه با نیروی کمتری ممکن است آسیب ببیند. ژنتیک فرد نیز در ابتلا به دیسک گردن موثر است. همچنین سیگار کشیدن و مصرف تنباکو، از جمله علل‌ایجاد دیسک گردن و دیگر انواع دیسک هستند. قابل ذکر است تنها هشت درصد از فتق دیسک‌ها، مربوط به ناحیه گردن (دیسک گردن) است.

 

راه‌های پیشگیری از آسیب دیسک گردن

بدیهی است برای پیشگیری از بروز‌این عارضه، جلوگیری از افزایش سن اجتناب ناپذیر است. اما تغییر در سبک زندگی، می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های مربوط به آسیب دیسک جلوگیری کند. تمرین حالت‌های بدنی مناسب در حین نشستن و فعالیت‌های روزمره و حرکات درست بدن، حفظ وزن مناسب و سلامت، ورزش منظم و تقویت عضلات گردنی و عدم استعمال دخانیات می‌تواند کمک کننده باشد.

 

روش‌های درمانی دیسک گردن

آسیب دیسک‌های مهره‌ای، در اغلب موارد به 4-6 هفته درمان غیر جراحی (شامل دارو، ورزش، درمان‌های فیزیکی و...) پاسخ مناسبی می‌دهد و علائم کاملا از بین می‌رود. بیماران باید نسبت به سیر درمانی خود، خوش بین بوده و به خاطر داشته باشند که کمتر از ۵% مشکلات ستون مهره، نیازمند جراحی هستند.

داروها شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، برای کاهش تورم، رفع اسپاسم ماهیچه‌ای و یا از بین رفتن درد استفاده می‌شود. همچنین درمان فیزیکی تاثیر بسیاری بر سیر بهبودی بیمار دارد و شامل درمان با سرما و گرما، ماساژ ملایم و کشش می‌با‌شد.

 

تمرین‌های موثر برای کنترل آسیب دیسک‌های بین مهره‌ای

برای انقباض عضلات پشت، صاف بایستید یا بنشینید، پشت و گردن را صاف کنید و شانه‌ها را کمی به سمت عقب بدهید. بیست ثانیه در‌این حالت بمانید و‌این حرکت را هر روز در چند نوبت ده مرتبه‌ای تکرار کنید. برای انقباض کتف، در موقعیت فوق قرار بگیرید و کتف‌ها را به مدت بیست ثانیه تا جایی که می‌توانید، به هم فشار دهید. تاکید می‌شود که به جز کشش، نباید هیچ دردی را حس کنید.‌این حرکت را هر روز ده بار تکرار کنید. (ورزش 1)

)