پسندیدم : ۸۹

شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۷:۱۵

روز جهانی سلامت روان در جهانی نابرابر
۱۰ اکتبر، روز جهانی سلامت روان است. فدراسیون جهانی سلامت روان شعار امسال را "سلامت روان در جهانی نابرابر" انتخاب کرده است.

این شعار از آن جهت انتخاب شده که جهان به شدت در حالی قطبی‌شدن است، "ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند، و تعداد افرادی که در فقر زندگی می‌کنند هنوز بسیار بالا است."

فدراسیون جهانی سلامت روان می‌گوید که در سال ۲۰۲۰ با ادامه همه‌گیری کرونا، نابرابری‌های نژادی، قومی، جنسیتی و نقض حقوق بشر به خصوص برای افرادی که مشکلات سلامت روان دارند، آشکارتر شد.

در این شرایط دسترسی به خدمات سلامت روان هنوز به‌شدت نابرابر است. بنا بر اعلام فدراسیون جهانی سلامت روان، ۷۵ تا ۹۵ درصد کسانی که در کشورهای با درآمد کم و متوسط، با مشکلات روان دست و پنجه نرم می‌کنند به خدمات درمانی دسترسی ندارند، و دسترسی در کشورهای ثروتمند نیز چندان مطلوب نیست.

به گزارش این نهاد، پژوهش‌ها نشان داده است که افراد با مشکلات سلامت روان اگر بتوانند در نهایت خدمات بهداشتی دریافت کنند، این دریافت با تاخیری قابل توجه انجام می‌شود. ممکن است ارائه درمان‌های روانی، اجتماعی و پزشکی تا ۱۵ سال به تاخیر بیافتد. همچنین "ننگ اجتماعی" و تبعیض که بر افراد با مشکلات سلامت روان تحمیل می‌شود، وضعیت سلامتی آنها را وخیم‌تر می‌کند و فرصت‌های آموزشی و شغلی را از آنها می‌گیرد.

 


کلمات کلیدی : سلامت روان. روز جهانی سلامت روان

نسخه چاپی
 • محمد نصیریفرد

  سلام واقعا به نکته خوبی اشاره کردید. به نظر من یکی از دلایل اختلالات سلامت روان مشکلات مالی و نداشتن امکانات لازم حتی برای گذران یک زندگی عادی می باشد.

  شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۳۳
 • مریم شبستانی

  سلام به نظرم اختلاف طبقاتی و فقر مخصوصا طی این سال ها نقش بسیار زیادی در به خطر افتادن سلامت روان داشته

  شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۵۷
 • سحر حسینیان

  سلام به نظر بنده مخصوصا بخاطر شرایط همه گیری کرونا و مشکلات اقتصادی شدید و مهم ترین آنها نابرابری نژادی ، جنسیتی و نقض حقوق بشر بیشترین تاثیر را در سلامت روان اقشار مختلف، مخصوصا قشرمتوسط رو به پایین گذاشته است. به امید راه اندازی کمپین های گسترده برای کاهش این معضل در جوامع مختلف جهان

  شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۰۷

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله