پسندیدم : ۱۱۸

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۰۵

ویتامین ها و مواد معدنی و گیاهان دارویی مناسب برای بیماری ام اس
تعداد ویتامین ها ، مواد معدنی و گیاهان موجود برای فهرست بندی بسیار زیاد است ، بنابراین ما مواردی را که  را که برای  بیماران ام اس ضروری تر به نظر می رسد در این جا ذکر کرده ایم .

ویتامین ها

ویتامین ها گروهی از ترکیبات آلی هستند که برای عملکرد ، رشد و نمو سلول ها مورد نیاز است. بیشتر ویتامین ها  از طریق غذاهایی که بدست می آوریم  یا از مکمل های غذایی به دست می آیند.. اگرچه تفاوت های فنی بین RDA و AI وجود دارد ، اما از عبارت RDA در این متن استفاده خواهد شد. RDA نشان دهنده حداقل مقدار هر ویتامین یا مواد معدنی است که ما باید روزانه از رژیم غذایی خود دریافت کنیم تا از بیماری جلوگیری کنیم.

ویتامین هایی که برای افراد مبتلا به ام اس بیشتر قابل توجه هستند شامل ویتامین D ، ویتامین های آنتی اکسیدانی ، ویتامین B6 و ویتامین B12 است.

 

ویتامین دی

ویتامین D یک هورمون یا پیام رسان شیمیایی در بدن است. ویتامین D برای جذب کلسیم و رشد استخوان مهم است و نقش مهمی در عملکرد سلولی ، عصبی عضلانی و ایمنی بدن دارد. منابع غذایی ویتامین D شامل ماهی و غذاهای غنی شده مانند محصولات لبنی و غلات صبحانه است. ویتامین دی در پوست در پاسخ به نور خورشید ، اما این تولید بر اساس موقعیت جغرافیایی ، رنگدانه پوست و فصل محدود می شود.

 

طبق مطالعات فراوان ارتباط مستقیمی بین کمبود ویتامین دی و خطر ابتلا به ام اس وجود دارد.  . به عنوان مثال ، یک مطالعه در مقیاس بزرگ شامل پرستاران نشان داد کسانی که ویتامین D بیشتری دریافت کرده اند ، در قالب مکمل های مولتی ویتامین ، کمتر مبتلا  به ام اس شدند .

مطالعات در آزمایشگاه و افراد مبتلا به ام اس نشان می دهد که ویتامین D ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز افزایش دهد .

چندین مطالعه نشان داده اند که سطوح پایین ویتامین D  در بیماران مبتلا به ام اس منجر به افزایش خطر حملات (که به آن عود یا تشدید نیز گفته می شود) و ایجاد ضایعات جدید می شود.

 

ویتامین D همچنین نقش اساسی در سلامت استخوان ها دارد.

نکته مهم این است که بسیاری از افراد مبتلا به MS عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان را که به شرح زیر است را دارند :

جنسیت زن

کمبود فعالیت بدنی

کمبود قرار گرفتن در معرض نور خورشید

درمان مکرر با استروئیدها

 

RDA برای ویتامین D برای بزرگسالان 600-800 IU است. ویتامین D3 به جای D2 عموماً شکل ترجیحی ویتامین D محسوب می شود.

دوزهای بیش از 4000 واحد روزانه می تواند عوارض سمی ایجاد کند و نباید از آنها استفاده کرد مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود. علائم مرتبط با سمیت ویتامین D ممکن است شامل تجمع کلسیم در خون (هیپرکلسمی)باشد ،که می تواند باعث تهوع و استفراغ ، ضعف ، تکرر ادرار ، درد استخوان و تشکیل سنگ کلیه شود.

ویتامین های آنتی اکسیدان

رادیکالهای آزاد ، که به عنوان اکسیدان نیز شناخته می شوند ، مولکولهای بسیار ناپایداری در بدن هستند که می توانند با سلولهای مجاور واکنش نشان داده و به آنها آسیب برسانند. رادیکال های آزاد به بیماری و بروز پیری  کمک می کنند. ویتامین های آنتی اکسیدانی شامل ویتامین A (یا  بتاکاروتن) ، ویتامین C و ویتامین Eهستند.

همانطور که از نام آن مشخص است ، آنتی اکسیدان ها باعث کاهش آسیب ناشی از اکسیدان ها یا رادیکال های آزاد می شوند. ویتامین B6 و ویتامین B12 نیز نقش مهمی در مکانیسم های آنتی اکسیدانی دارند.

ویتامین های آنتی اکسیدان A ، E و C به طور کلی در میوه ها و سبزیجات موجود است. ویتامین B6 و B12 در غذاهای غنی از پروتئین بیشتر یافت می شود.

 

منطقی ترین راه ممکن  برای دریافت آنتی اکسیدان ها  خوردن 2-4 وعده میوه و 3-4 وعده سبزیجات در روزاست. در صورت استفاده از مکمل های آنتی اکسیدانی ، بهتر است از آنها در حد اعتدال استفاده کنید.

مواد معدنی

مواد معدنی عناصری هستند که به طور گسترده در طبیعت توزیع شده اند و نقشهای متنوع و حیاتی را در سلامت و بیماری های انسان ایفا می کنند. سه ماده معدنی - سلنیوم ، کلسیم و روی در اینجا مورد بحث قرار گرفته است.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی است که دارای اثرات آنتی اکسیدانی است .مانند دیگر آنتی اکسیدان ها ، تعیین دقیق تأثیر سلنیوم بر افراد مبتلا به MS دشوار است. منابع خوب سلنیوم شامل غذاهای دریایی ، حبوبات ، غلات کامل ، گوشت های کم چرب و محصولات لبنی است.

کلسیم

کلسیم در شکل گیری دندان و استخوان و تنظیم بسیاری از فرایندهای بدن بسیار مهم است ، فراوان ترین ماده معدنی در بدن انسان است. منابع غذایی خوب کلسیم شامل محصولات لبنی ، تخم مرغ و سبزیجات برگ سبز است.

یک فرضیه قدیمی در مورد علت بیماری ام اس آن را با مصرف کلسیم مرتبط می کند. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی جمعیت ، بروز MS با مصرف زیاد شیر در دوران کودکی و به دنبال آن کاهش زیاد یا ناگهانی نوشیدن شیر در دوران نوجوانی مرتبط است.

از سوی دیگر ، کلسیم یک مکمل بسیار مهم برای کسانی است که در معرض پوکی استخوان هستند. همانطور که در قسمت ویتامین D در بالا نشان داده شد ، بسیاری از افراد مبتلا به MS دارای عوامل خطر برای پوکی استخوان هستند.

RDA برای بزرگسالان 1000-1200 میلی گرم کلسیم در روز است. برای جلوگیری از اثرات سمی احتمالی ، حداکثر روزانه دوز باید در افراد بالای 50 سال 2000 میلی گرم یا کمتر و در سنین بین 2500 میلی گرم یا کمتر باشد

 

گیاهان دارویی

کلمه گیاه به طور کلی به گیاه یا قسمتی از گیاه اشاره دارد که می تواند برای اهداف دارویی استفاده شود. گیاهان ، مانند داروها ، با سلولهای بدن تداخل دارند و گاهی اوقات می توانند تغییراتی در فرایندهای بدن ایجاد کنند. تغییرات ایجاد شده توسط گیاهان دارویی و دارویی ممکن است مفید باشد ، اما ممکن است مضر نیز باشد.

برای به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی مضر ، گیاهان فقط باید با احتیاط استفاده شوند. مصرف کنندگان گیاهان دارویی باید از دوز مناسب ، عوارض جانبی احتمالی و تداخلات احتمالی داروها و گیاهان دارویی مطلع باشند. مهم است که بدانیم جنبه های ناشناخته بسیاری در گیاهان وجود دارد. به طور خاص ، گیاهان حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مختلف هستند. اثرات این مواد شیمیایی بر بدن ، بیماریهای مختلف (مانند MS) و داروها به طور کامل مشخص نشده است.

گیاهانی که در زیر شرح داده شده است از جمله گیاهانی است که معمولاً برای افراد مبتلا به ام اس ارتباط بالقوه ای دارد.

جینکو بیلوبا

جینکو از یکی از قدیمی ترین گونه های درختی است و هزاران سال است که در چین برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مطالعات ، اما نه همه ، نشان می دهد که جینکو ممکن است عملکرد شناختی را در افراد سالم و همچنین در افراد مبتلا به زوال عقل بهبود بخشد. با این حال ، به نظر نمی رسد جینکو عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به MS بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک در MS نشان داد که جینکو ممکن است خستگی را بهبود بخشد.

جینکو اثرات آنتی اکسیدانی دارد. همچنین ماده ای که به عنوان عامل فعال کننده پلاکت (PAF) شناخته می شود را مهار می کند. با مهار PAF ، جینکو می تواند باعث کاهش فعالیت برخی سلول های ایمنی شود.

جینکو ممکن است لخته شدن خون را مهار کند و بنابراین باید استفاده آن برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی ، کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند و افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند اجتناب شود. نکته مهم این است که جینکو ممکن است با بسیاری از داروهای تجویزی مختلف تداخل داشته باشد بنابراین استفاده از آن باید با پزشک مشورت شود .

اکیناسه

اکیناسه یک گیاه گلدار بومی آمریکای شمالی و از خانواده گل مروارید (Asteraceae) است.

برخی از مطالعات نشان می دهند که اکیناسه ممکن است برای کاهش مدت و علائم سرماخوردگی مفید باشد .

از آنجا که عفونت های تنفسی ویروسی ممکن است با تشدید  حملات حاد MS  مرتبط باشد ، این گیاه به رفع این علائم کمک می کند.

والرین

ریشه از گل به نام سنبل الطیب گاهی اوقات به عنوان خواب آور استفاده می شود. افراد مبتلا به ام اس ممکن است در خواب مشکل داشته باشند و مشکلات خواب ممکن است خستگی ناشی از ام اس را بیشترکند. بنابراین ،  داروی کمک کننده  خواب می تواند برای برخی از افراد مبتلا به ام اس بسیار مفید باشد.

جینسنگ آسیایی

جینسنگ آسیایی ، همچنین به عنوان جینسنگ پاناکس شناخته می شود ، قرن هاست که توسط چینی ها به دلیل توانایی این گیاه  در افزایش عملکرد بدنی و مقاومت در برابر استرس و پیری مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاهی که انرژی و قدرت را افزایش می دهد ، برای افراد مبتلا به MS که گاهی از خستگی ناتوان کننده رنج می برند ، بسیار مفید خواهد بود. اگرچه برخی شواهد نشان می دهد که جینسنگ می تواند در افراد مبتلا به ام اس بی خطر و مفید باشد ، اما آزمایش های دیگر این احتمال را ایجاد می کند که جینسنگ می تواند سیستم ایمنی بدن را به شیوه هایی که ممکن است برای افراد مبتلا به ام اس مضر باشد ، تحریک کند.

قره قاط

کرنبری در مرداب های آمریکای شمالی برای آب میوه ، ژله و تزئینات فصلی پرورش می یابد. بسیاری از مردم از میوه رسیده این گیاه برای پیشگیری یا درمان عفونت های مجاری ادراری استفاده می کنند.

شواهد نشان می دهد که کرن بری از چسبیدن باکتری ها به سلول های مجاری ادراری جلوگیری می کند. این عملکرد منحصر به فرد قره قاط به دو ترکیب فروکتوز (نوعی قند) و یک ماده شیمیایی دیگر معروف به پروآنتروسیانیدین نسبت داده می شود.

استفاده از قرص یا آب میوه کرن بری برای جلوگیری از عفونت ادراری برای اکثر مردم مناسب است. افزایش مصرف مایعات و رعایت بهداشت نیز  اقدامات پیشگیرانه مفیدی هستند. قره قاط هرگز نباید برای درمان عفونت های موجود در مجاری ادراری استفاده شود. عفونت های دستگاه ادراری می تواند عواقبی جدی برای افراد مبتلا به ام اس داشته باشد و برای کنترل سریع آنها نیاز به درمان فوری آنتی بیوتیک از پزشک دارد.

 

 


کلمات کلیدی : ام اس. تغذیه در ام اس. گیاهان دارویی در ام اس. ویتامین ها در ام اس

نسخه چاپی
  • نسیم دهقانی پور

    باسلام ممنونم با تشکر فراوان از این مطالب عالی .به امید استفاده موثراز گیاهان دارویی برای کنترل این بیماری

    دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ۱۵:۱۶
  • محمد مهدی باقریان

    سلام لطفا در مورد ویتامین های مختلف برای کنترل بیماری ام اس مطالب بیشتری بزارید. با تشکر فراوان

    دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ۱۵:۱۸

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله