پسندیدم : ۳۸

سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۲۰

همه چیز در مورد سکته مغزی
سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز قطع شود. بدون خون، سلول های مغز  شروع به نابود شدن می کنند.که می تواند باعث علائم جدی، ناتوانی پایدار و حتی مرگ شود.

انواع مختلف سکته مغزی چیست؟

سه نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد: حمله ایسکمیک گذرا، سکته مغزی ایسکمیک و سکته هموراژیک. تخمین زده می شود که 87 درصد سکته های مغزی ایسکمیک هستند.

حمله ایسکمی گذرا

پزشکان همچنین حمله ایسکمیک گذرا (TIA) را هشدار یا سکته کوچک می نامند. هر چیزی که به طور موقت جریان خون به مغز را مسدود کند باعث TIA می شود. علائم لخته خون و TIA برای مدت کوتاهی باقی می ماند.

سکته مغزی ایسکمیک

سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که لخته خون مانع از جریان خون به مغز می شود. لخته خون اغلب به دلیل آترواسکلروز است که تجمع رسوبات چربی در پوشش داخلی رگ خونی است. بخشی از این رسوبات چربی می تواند شکسته شده و جریان خون را در مغز مسدود کند. این مفهوم شبیه به حمله قلبی است که در آن لخته خون جریان خون را به بخشی از قلب مسدود می کند.

سکته مغزی ایسکمیک می تواند آمبولیک باشد، به این معنی که لخته خون از قسمت دیگری از بدن به مغز می رود. تخمین زده می شود 15 درصد منبع مطمئن سکته های آمبولیک به دلیل وضعیتی به نام فیبریلاسیون دهلیزی است که در آن قلب نامنظم می تپد.

 

سکته ترومبوتیک یک سکته مغزی ایسکمیک است که در اثر تشکیل لخته در رگ خونی مغز ایجاد می شود.

برخلاف TIA، لخته خونی که باعث سکته مغزی ایسکمیک می شود بدون درمان از بین نمی رود.

سکته هموراژیک

سکته هموراژیک زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود یا بشکند و خون به بافت های اطراف بریزد.

سه نوع اصلی سکته های هموراژیک وجود دارد: اولی آنوریسم است که باعث می شود قسمتی از رگ خونی ضعیف شده به سمت بیرون حرکت کند و گاهی پاره شود. دیگری یک ناهنجاری شریانی وریدی است که شامل رگ های خونی غیرطبیعی است. اگر چنین رگ خونی پاره شود، می تواند باعث سکته هموراژیک شود. در نهایت، فشار خون بسیار بالا می تواند باعث ضعیف شدن رگ های خونی کوچک در مغز شود و همچنین منجر به خونریزی در مغز شود.

علائم سکته مغزی چیست؟

انواع مختلف سکته مغزی علائم مشابهی ایجاد می کنند زیرا هر کدام بر جریان خون در مغز تأثیر می گذارد. تنها راه برای تعیین نوع سکته مغزی مراجعه به پزشک است. پزشک آزمایش های تصویربرداری را برای مشاهده مغز تجویز می کند.

منبع معتبر انجمن ملی سکته مغزی روش FAST را برای کمک به شناسایی علائم هشدار دهنده سکته توصیه می کند:

صورت: تغییر حالت صورت در زمان لبخند

بازوها: عدم حفظ تعادل هنگام بالابدن بازوها

گفتار: صحبت کردن نامفهوم

به غیر از روش fast مشاهده علائم زیر نیز به تشخیص کمک می کند .

سردرگمی ناگهانی، مانند مشکل در درک آنچه که شخص می گوید

مشکل در راه رفتن، سرگیجه ناگهانی، یا از دست دادن هماهنگی

سردرد ناگهانی و شدید که علت شناخته شده دیگری ندارد

مشکل در دیدن یک یا هر دو چشم

TIA این علائم را برای مدت کوتاهی، معمولاً بین یک تا پنج دقیقه، ایجاد می کند. با این حال، نباید علائم سکته مغزی را نادیده گرفت، حتی اگر به سرعت از بین بروند.

سکته مغزی چه عوارضی می تواند ایجاد کند؟

سکته مغزی به دلایلی یک اورژانس پزشکی است - می تواند عواقب تهدید کننده زیادی داشته باشد. مغز وظایف اصلی زندگی انسان را کنترل می کند. بدون جریان خون، مغز نمی تواند تنفس، فشار خون و موارد دیگر را مدیریت کند. با توجه به نوع سکته مغزی ، عوارض می تواند متفاوت باشد. نمونه هایی از عوارض عبارتند از:

تغییرات رفتاری: سکته مغزی می تواند به افسردگی یا اضطراب کمک کند. همچنین ممکن است تغییراتی را در رفتار ایجاد کند.

مشکلات گفتاری: سکته مغزی می‌تواند بر مناطقی از مغز که مربوط به گفتار و بلع است تأثیر بگذارد. در نتیجه، ممکن است هنگام صحبت کردن  بادیگران، در خواندن، نوشتن یا درک آنها مشکل ایجاد شود .

 

بی حسی یا درد: سکته مغزی می تواند باعث بی حسی و کاهش حس در قسمت هایی از بدن شود.که می تواند دردناک باشد. گاهی اوقات آسیب به مغز می‌تواند بر توانایی  برای حس دما تأثیر بگذارد. این وضعیت به عنوان درد سکته مغزی مرکزی شناخته می شود و درمان آن دشوار است.

 

فلج: به دلیل نحوه عملکرد مغز برای هدایت حرکت، سکته مغزی در سمت راست مغز می تواند بر حرکت سمت چپ بدن و بالعکس تأثیر بگذارد. کسانی که سکته کرده اند ممکن است نتوانند از عضلات صورت استفاده کنند یا بازو را در یک طرف حرکت دهند.

 گاهی عملکرد حرکتی، گفتار یا بلع از دست رفته را پس از سکته از طریق توانبخشی قابل بازگشت است . با این حال، بازیابی این موارد ممکن است زمان ببرد.

سکته مغزی چگونه درمان می شود؟

درمان سکته مغزی به عوامل زیادی بستگی دارد. این موارد شامل نوع آن و مدت زمان ماندگاری آن است.

انتقال سریع بیمار در بهبود آن در آینده تاثیر دارد .

TIA

درمان TIA شامل مصرف داروهایی است که به جلوگیری از سکته های بعدی کمک می کند. این داروها شامل داروهای ضد پلاکت و ضد انعقاد هستند.

ضد پلاکت ها احتمال چسبیدن اجزای خون  به نام پلاکت ها و ایجاد لخته را کاهش می دهند. آسپرین و کلوپیدوگرل (Plavix) داروهای ضد پلاکت هستند.

ضد انعقادها داروهایی هستند که تجمع پروتئین های لخته کننده را کاهش می دهند. انواع مختلفی از این داروها وجود دارد، از جمله وارفارین (کومادین) و دابیگاتران (پراداکسا).

پزشک همچنین ممکن است جراحی به نام اندارترکتومی کاروتید را توصیه کند. این کار تجمع پلاک در شریان کاروتید گردن را که یکی از دلایل اصلی سکته است، از بین می برد.

سکته مغزی ایسکمیک

درمان‌های سکته مغزی ایسکمیک به سرعت رسیدن به بیمارستان بستگی دارد.

 اگر بیمار در عرض سه ساعت برای این نوع سکته به دنبال درمان باشد، ممکن است پزشک بتواند دارویی به نام فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA)  تجویز کند. این دارو که از طریق IV تزریق می شود، می تواند لخته را حل کند. با این حال، همه افراد به دلیل خطرات خونریزی نمی توانند tPA دریافت کنند. پزشک قبل از تجویز tPA باید سابقه پزشکی  را به دقت بررسی کند.

پزشکان می توانند از روش هایی برای برداشتن فیزیکی لخته یا رساندن داروهای لخته شکن به مغز استفاده کنند.

سکته هموراژیک

درمان سکته مغزی هموراژیک شامل تلاش برای توقف خونریزی در مغز و کاهش عوارض جانبی مرتبط با خونریزی مغزی است. عوارض جانبی ممکن است شامل افزایش فشار داخل جمجمه باشد.

ممکن است داروهایی برای کاهش فشار داخل جمجمه تجویز شود. همچنین ممکن است برای افزایش مقدار مواد لخته کننده خون نیاز به تزریق خون باشد  تا خونریزی متوقف گردد.


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی
کلمات کلیدی : سکته مغزی. درمان سکته مغزی. انواع سکته مغزی. عوارض سکته مغزی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله