پسندیدم : ۱۴۰

شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۳۴

سکته ترومبوتیک چیست؟
سکته ترومبوتیک نوعی سکته مغزی ایسکمیک است. این به این معنی است که بخشی از مغز آسیب می بیند زیرا سرخرگی که به طور معمول به آن خون می دهد مسدود می شود، بنابراین جریان خون کاهش می یابد یا به طور کامل متوقف می شود.

با توجه به منبع معتبر انجمن ملی سکته مغزی، تقریبا 90 درصد از سکته های مغزی ایسکمیک هستند. حدود 10 درصد به دلیل خونریزی در مغز شما از پارگی یا پارگی رگ است. به این حالت سکته هموراژیک می گویند.

 

در سکته ترومبوتیک، شریان توسط ترومبوس (لخته خون) که در آنجا تشکیل می شود مسدود می شود. ترومبوز از تجمع سخت شده کلسترول و سایر مواد تشکیل شده است که پلاک نامیده می شود.

نوع دیگر سکته مغزی ایسکمیک، سکته آمبولیک است. در این حالت لخته خون که آمبولی نامیده می شود در قسمت دیگری از بدن تشکیل می شود. با خون شما به سرخرگی در مغز شما حرکت می کند و در آنجا گیر می کند و شریان را مسدود می کند.

 

انواع سکته ترومبوتیک

سکته ترومبوتیک می تواند عروق بزرگ یا کوچک مغز را تحت تاثیر قرار دهد:

ترومبوز عروق کوچک

شریان های کوچک در اعماق مغز شما یافت می شوند. آنها خون را به مناطق کوچکی از مغز شما می رسانند. هنگامی که آنها مسدود می شوند، سکته مغزی لکونار رخ می دهد. تحقیقات تخمین می‌زند که حدود 25 درصد از سکته‌های مغزی، سکته‌های لکونار هستند.

 

علائم سکته ترومبوتیک

علائم عمومی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

سردرد (اگرچه این در سکته مغزی هموراژیک شایع تر است)

سرگیجه

گیجی

گاهی اوقات علائم عمومی وجود ندارد.

 

علائم ترومبوز عروق بزرگ

هر کاری که بدن شما انجام می دهد، مانند حرکت دادن بازو، صحبت کردن و حفظ تعادل، توسط بخش خاصی از مغز شما کنترل می شود. بنابراین، علائم سکته مغزی ترومبوتیک عروق بزرگ به محل آن و شدت آسیب بستگی دارد.

علائم ناشی از ترومبوز عروق بزرگ معمولا به طور ناگهانی رخ می دهد. با این حال، آنها همچنین می توانند به تدریج وارد شوند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ضعف یا فلج بازو، پا و/یا صورت در یک طرف بدن (همی پارزی)

بی حسی یا از دست دادن حس در یک طرف بدن شما

از دست دادن بخشی از بینایی در یک یا هر دو چشم

مشکلات تعادلی که می تواند بر راه رفتن، ایستادن و ایستادن در هنگام نشستن تأثیر بگذارد

مشکل در یافتن کلمه مناسب برای گفتن

مشکل در صحبت کردن واضح (دیسرتری)، یافتن کلمه مناسب برای گفتن، یا درک آنچه می شنوید یا می خوانید (آفازی)

از دست دادن هماهنگی

علل سکته ترومبوتیک

سکته های ترومبوتیک ناشی از جریان ناکافی خون در بخشی از مغز شما به دلیل انسداد شریان است.

 

عوامل خطر برای سکته ترومبوتیک مانند آترواسکلروز است. آنها عبارتند از:

 

کلسترول بالا

فشار خون بالا

سیگار کشیدن

دیابت

چاقی

عدم ورزش

همچنین اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان سکته ترومبوتیک داشته باشد، احتمال ابتلا بیشتر است . با افزایش سن خطر ابتلا به آن افزایش می یابد. سکته مغزی در مردان در سنین پایین تر و در زنان در سنین بالاتر شایع تر است.

 

از بین همه عوامل خطر، فشار خون بالا عامل خطر اصلی سکته مغزی است و نقش مهمی در ایجاد آنها دارد.

 

کلسترول بالا عامل خطر اولیه برای سکته های ترومبوتیک عروق بزرگ است.

 

درمان سکته ترومبوتیک

درمان استاندارد کنونی برای سکته مغزی ایسکمیک، یک داروی لخته‌ساز به نام آلتپلاز است. این فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA) باید از طریق ورید ظرف 4.5 ساعت پس از شروع سکته تجویز شود. این لخته را می شکند و شریان را باز می کند، بنابراین خون می تواند دوباره به بافت مغز جریان یابد.

 

پزشکان همچنین می‌توانند با وارد کردن یک کاتتر در شریان کشاله ران و کشیدن آن به سمت مغز، آلتپلاز را مستقیماً به ناحیه لخته تزریق کنند.

 

هنگامی که ترومبوز عروق بزرگ در شریان کاروتید (در گردن) یا قسمت اول شریان مغزی میانی (در مغز) باشد، پزشک در صورت امکان، عملی به نام ترومبکتومی مکانیکی را بعد از tPA انجام می دهد.که باید ظرف شش ساعت پس از سکته انجام شود.

 

در این روش، پزشک شما لخته را برمی دارد و با استفاده از یک کاتتر وارد شده در شریان، استنتی برای باز نگه داشتن شریان قرار می دهد.

سی تی اسکن سر همیشه ابتدا انجام می شود تا مطمئن شوید که یک سکته هموراژیک نیست. دادن tPA به فردی که در مغزش خونریزی دارد، خونریزی را افزایش می دهد. این امر سکته مغزی هموراژیک را به طور قابل توجهی بدتر و خطرناکتر می کند.

 

اگر در معرض خطر بالایی هستید یا سکته ترومبوتیک قبلی داشته اید، پزشک احتمالاً یک داروی ضد پلاکت تجویز می کند تا لخته شدن خون شما برای جلوگیری از سکته در آینده دشوارتر شود. این داروها عبارتند از:

آسپرین

کلوپیدوگرل (پلاویکس)

ترکیب آسپرین و دی پیریدامول (آگرنوکس)

داروهای ضد انعقاد مورد استفاده برای درمان سکته های آمبولیک، مانند وارفارین (کومادین)، معمولاً برای سکته های ترومبوتیک استفاده نمی شوند.


کلمات کلیدی : سکته ترومبوتیک. علائم سکته ترومبوتیک.انواع سکته ترومبوتیک

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله