پسندیدم : ۴۶

دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ۰۹:۳۵

اولین نشانه های شایع ام اس
علائم ام اس متغیر و غیر قابل پیش بینی است. هیچ دو نفر دقیقاً علائم مشابهی ندارند و علائم هر فرد می تواند در طول زمان تغییر کند یا نوسان کند. یک فرد ممکن است تنها یک یا دو مورد از علائم احتمالی را تجربه کند در حالی که فرد دیگر علائم بسیار بیشتری را تجربه کند.

علائمی که بیشتر شایع هستند به شرح زیر است :

بی حسی

اغلب اولین علامت ام اس یا عود بیماری، آغوش ام اس یک احساس فشار در ناحیه  تنه است .

خستگی

در حدود 80 درصد افراد رخ می دهد، می تواند به طور قابل توجهی با توانایی عملکرد در خانه و محل کار تداخل داشته باشد، و ممکن است برجسته ترین علامت در فردی باشد که در غیر این صورت دارای حداقل محدودیت فعالیت است.

 مشکلات راه رفتن

به عوامل متعددی از جمله ضعف، اسپاستیسیته، از دست دادن تعادل، نقص حسی و خستگی مربوط می شود و می توان با فیزیوتراپی، کمک درمانی و داروها به آن کمک کرد.

بی حسی یا گزگز

بی‌حسی صورت، بدن یا اندام‌ها (بازوها و پاها) اغلب اولین علامتی است که در کسانی که در نهایت تشخیص داده می‌شوند مبتلا به ام اس هستند.

اسپاستیسیتی

به احساس سفتی و طیف وسیعی از اسپاسم غیرارادی عضلانی اشاره دارد. می تواند در هر اندامی رخ دهد، اما در پاها بسیار شایع تر است

ضعف

ضعف در ام اس، که ناشی ازعملکرد عضلات استفاده نشده یا آسیب به اعصابی است که عضلات را تحریک می کنند، می تواند با استراتژی های توانبخشی و استفاده از وسایل کمک حرکتی و سایر وسایل کمکی کنترل شود.

مشکلات بینایی

اولین علامت ام اس برای بسیاری از افراد. نوریت اپتیک، نورومیلیت اپتیکا، تاری دید، کنتراست ضعیف یا دید رنگی، و درد در حرکت چشم می تواند ترسناک باشد و باید به سرعت ارزیابی شود.

مشکلات مثانه

اختلال عملکرد مثانه، که در حداقل 80 درصد افراد مبتلا به ام اس رخ می دهد، معمولاً با داروها، مدیریت مایعات و کاتتریزاسیون متناوب خود با موفقیت قابل کنترل است.

مشکلات جنسی

در جمعیت عمومی از جمله افراد مبتلا به ام اس بسیار شایع است. پاسخ های جنسی می تواند تحت تأثیر آسیب در سیستم عصبی مرکزی و همچنین علائمی مانند خستگی و اسپاسم و عوامل روانی قرار گیرد.

مشکلات روده

یبوست یک نگرانی خاص در میان افراد مبتلا به ام اس است، و همچنین از دست دادن کنترل روده ها نیز نگران کننده است. مشکلات روده معمولاً از طریق رژیم غذایی، مصرف مایعات کافی، فعالیت بدنی و دارو قابل کنترل است.

درد و خارش

سندرم درد در ام اس شایع است. در یک مطالعه، 55 درصد از افراد مبتلا به ام اس در برخی مواقع "درد قابل توجه بالینی" داشتند و تقریبا نیمی از آنها درد مزمن داشتند.

تغییرات شناختی

به طیفی از عملکردهای سطح بالای مغزی اشاره دارد که در بیش از 50٪ افراد مبتلا به ام اس تحت تأثیر قرار می گیرند، از جمله توانایی پردازش اطلاعات دریافتی، یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید، سازماندهی و حل مسئله، تمرکز توجه و درک دقیق محیط.

تغییرات عاطفی

می تواند واکنشی به استرس های زندگی با ام اس و همچنین نتیجه تغییرات عصبی و ایمنی باشد. اضطراب، نوسانات خلقی، تحریک پذیری، و دوره های خنده و گریه غیرقابل کنترل، چالش های مهمی برای افراد مبتلا به ام اس و خانواده هایشان ایجاد می کند.

افسردگی

مطالعات نشان داده اند که افسردگی بالینی - شدیدترین شکل افسردگی - یکی از شایع ترین علائم ام اس است. این بیماری در میان افراد مبتلا به ام اس بیشتر از جمعیت عمومی یا در افراد مبتلا به بسیاری از بیماری های مزمن و ناتوان کننده دیگر شایع است. افسردگی می تواند هم یک علامت اولیه باشد و/یا هم توسط چالش های خود بیماری ایجاد شود.


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی
کلمات کلیدی : ام اس. نشانه های شایع ام اس.

نسخه چاپی
  • الهام احمدی پور

    با سلام بسیار مقاله خوب و کاملی بود. چون واقعا بسیاری از علائم شبیه به هم می باشد.

    سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۰۲

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله