امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ۰۱:۰۹

تقویم پزشکی

روز دندانپزشک چه روزی است ۲۳ فروردین روز دندانپزشک

روز دندانپزشک چه روزی است قبل از انقلاب اسلامی ایران روز دندانپزشک, 24 دی ماه بود اما پس از انقلاب و با تصویب طرح تربیت بهداشتکاران دهان ودندان در 23 فروردین سال 1360, برای افزایش میزان سلامت و بهداشت دهان و دندان, 23 فروردین را روز دندانپزشک نام گذاری کرده اند با عرض تبریک روز دندانپزشک, در ادامه راجع به تاریخچه این روز بیشتر بخوانید

دندانپزشکی، حرفه ای بسیار قدیمی است و شاید پیدایش آن به زمانی بازگردد که انسان ها به فکر سلامت و بهداشت و زیباتر کردن دندان هایشان افتادند.

از عمر دندانپزشکی در ایران بیش از ۷۰ سال نمی ­گذرد. در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی فقط سه نفر دندانپزشک در شهر تهران وجود داشت. یکی از برجسته ترین آنها، دکتر دندانپزشک اهل کشور لهستان بود که دندانپزشک مخصوص رضاخان به شمار می رفت و تبحر فوق العاده ای در طراحی و ساخت پروتزهای دندانی داشت. دو دندانپزشک دیگر تهران قدیم نیز اهل کشور سوئیس و ترکیه بودند.

درکشورهای مختلف روزهای متفاوتی بعنوان روز دندانپزشک تعیین شده است.درآمریکا 6 مارس «روز دندانپزشک» و ماه فوریه، ماه «بهداشت دهان و دندان کودکان» است. انجمن دندانپزشکی آمریکا و فدراسیون بین المللی دندانپزشکی FDI، روز 12 سپتامبر را به عنوان «روز جهانی بهداشت دهان و دندان» انتخاب کرده اند و روز 9 فوریه نیز بعنوان روز جهانی داندانپزشک نام گذاری شده است.

از سال 1343روز 24 دی ماه،سالروز تاسیس جامعه دندانپزشکی ایران به نام «روز دندانپزشکی» نامیده شد و در تقویم های آن زمان منعکس گردید. در این روز تلاش همه جانبه ای از طرف جامعه دندانپزشکی ایران با همکاری صدا وسیما و سه وزارتخانه (آموزش و پرورش،دفاع، کار و امور اجتماعی) برای شناساندن و گسترش بهداشت دهان در سطح جامعه و به خصوص مدارس سراسر کشور صورت میگرفت. استقبال مخاطبین از این حرکت موجب شد از سال سوم ،روز دندانپزشکی به هفته دندانپزشکی تبدیل شود.


کلمات کلیدی : روز دندانپزشک، تقویم پزشکی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله