پسندیدم : ۱۴۱

دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۱۱

من با بیماری ام اس سازگارم
رژیم غذایی و تغذیه

تغذیه سالم می تواند به کاهش علائم بیماری ام اس  کمک کند.

عواملی در سبک زندگی مانند سیگار کشیدن ، رژیم غذایی و ورزش بر خطر ابتلا به MS ویا تشدید بیماری MS پس از تشخیص آن تأثیر می گذارد.

رژیم غذایی ممکن است به چند طریق بر MS تأثیر بگذارد:

ایجاد و حفظ وزن مناسب بیمار با  ناتوانی و توامندی حرکتی بیمارمرتبط است.

رژیم غذایی با  ایجاد مشکلات  قلبی عروقی (قلب و عروق) مانند فشار خون بالا ، کلسترول بالا و دیابت رابطه قوی دارد و وجود مشکلات قلبی عروقی با ناتوانی و توانمندی  بیمارمرتبط است.

رژیم غذایی بر ترکیب میکروبیوم روده (باکتری های موجود در روده) تأثیر می گذارد که به نوبه خود تأثیرات مهمی بر سیستم ایمنی بدن دارد که ارتباط مستقیم بر روند بیماری دارد .

متابولیت های غذایی (مانند ویتامین ها ، اسیدهای چرب (چربی) و آمینو اسیدهایی که پروتئین ها را تشکیل می دهند) تأثیر مستقیم بر سیستم ایمنی و مغز دارند.

 اما لازم به ذکر است که "بهترین رژیم غذایی" برای افرادی که مبتلا به ام اس هستند وجود ندارد وبه طور علمی رژیم غذایی ثابتی تعریف نشده است .

در حالی که ما هنوز نمی دانیم که چه رژیم غذایی خاصی به بیماری ام اس کمک می کند ، هرگونه تغییر مثبتی که در جهت عادات سالم تری ایجاد کنید ،  به سلامت  بیمارکمک می کند و بنابراین ارزشمند است. اکثر کارشناسان MS معتقدند که رژیم غذایی سالم مکمل مهمی برای برنامه درمانی MS برای سلامت طولانی تر سیستم عصبی بیمار است.

 برخی از توصیه های عمومی  مورد توافق کارشناسان بهداشت عبارتند از:

تا آنجا که ممکن است غذا را در خانه آماده کنید

روزانه از میوه ها و سبزیجات تازه رنگارنگ استفاده کنید

اگر خوردن غلات را انتخاب می کنید ، غلات کامل را انتخاب کنید .

تا آنجا که ممکن است از غذاهای فرآوری شده و قندهای اضافی خودداری کنید یا حداقل میزان استفاده را محدود کنید

مدیریت کردن احساسات بیماران ام اس

مدیریت کردن احساسات بیماران ام اس جزء مهمی از سلامت عمومی است. احساسات علاوه بر اینکه بر نحوه درک خود و جهان پیرامون تأثیر می گذارد ، بر موارد زیر نیز تأثیر می گذارد:

احساسی که از نظر جسمی دارید

انگیزه شما برای مراقبت از سلامت خود

تغذیه شما چگونه است

میزان ورزش شما

نحوه ارتباط شما با افراد دیگر و جامعه

انگیزه شما در مشارکت در فعالیت های اجنماعی

مانند دیگر جنبه های سلامتی ، احساسات مفید  را می توان پرورش داد و تقویت کرد ، حتی در مواجهه با تغییرات و چالش ها نیز می توان آن ها راکنترل کرد .

روی نکات مثبت تمرکز کنید

درروانشناسی مثبت  اندیشی ، بر رشد و رفاه شخصی تأکید می شود ، بر اساس این باور اساسی که همه مردم آرزوی خوشبختی را در زندگی خود دارند و به دنبال آن هستند. شادی به روش های مختلف تعریف می شود ، اما شامل تمرکز بر اهداف و معیارهای منحصر به فرد شما برای موفقیت و رفاه است. شادی به ما اجازه می دهد تا پیشرفت کنیم ، مشکلاتی را که در زندگی با آنها روبرو هستیم حل کنیم و حس امیدواری قوی را حفظ کنیم.

متمرکز بمانید

تشخیص بیماری مزمن می تواند طاقت فرسا باشد و احتمالاً احساسات زیادی را تجربه خواهید کرد. ارتباط با احساسات ، اولویت ها و ارزش ها می تواند به شما در غلبه به آشفتگی احساسی که گاهی در مواجهه با چالش های زندگی روی می دهد ، کمک کند.

استرس را مدیریت کنید

استرس بخشی از زندگی روزمره است. تشخیص MS گاهی اوقات می تواند استرس زندگی روزمره را بیش از حد ایجاد کند. بسیاری از مبتلایان به ام اس می گویند علائم بیشتر و یا بدتری را در موقعیت های  استرس زا تجربه می کنند. در حقیقت  عودعلائم بیماری با استرس ارتباط مستقیم دارد .

یادگیری از بین بردن عوامل استرس زای غیر ضروری - و مدیریت عوامل استرس زا - برای ماندن در یک سطح عاطفی مناسب  ضروری است.

طیف وسیعی از استراتژی ها برای کمک به مدیریت استرس در دسترس هستند ، به عنوان مثال مدیتیشن ، تمرینات آرامش بخش ، ورزشهای فردی یا تیمی ، روزنامه نگاری ، سرگرمی ، گذراندن وقت با خانواده و دوستان همه راههایی هستند که ممکن است به کاهش استرس خود کمک کنید.

به روحیه خود توجه کنید

افسردگی ، اضطراب و سایر تغییرات خلقی در افراد مبتلا به ام اس شایع تر از افراد عادی است .

اما همچنین به دلیل تغییرات در مغز و سیستم ایمنی بدن که بخشی از روند بیماری MS می باشد، افسردگی یکی از علائم جدی و در عین حال قابل درمان MS است. این بیماری نیاز به ارزیابی و درمان دقیق مانند  سایر علائم MS دارد. وقتی مشکلات احساسی وخلقی  به حدی است که لذت انجام کارهایی را که قبلاً از آنها لذت می بردید از دست داده اید و احساس ناامیدی می کنید ، حنما از متخصصان کمک بگیرید .

ایجاد و پرورش روابط

روابط اجتماعی میتواند ، صمیمیت ، حمایت و فرصت هایی را برای اهداف مشترک و حل مسایل مشترک فراهم آورد. روابط مثبت احساس انزوا را کاهش می دهد و باعث ایجاد حس ثبات در زندگی روزمره می شود.

نیازهای خانواده را بشناسید

اضطراب پاسخی نسبتاً جهانی به ناشناخته ها است و عصبانیت و ناامیدی زمانی ایجاد می شود که پاسخ ها و راه حل ها دور از دسترس به نظر برسند.

افسردگی در مراقبت کنندگان  از بیماران ام اس بسیار شایع است بخصوص اعضای خانواده که مراقبت های عملی را برای یک عزیز انجام می دهند.

کودکانی که والدین مبتلا به ام اس دارند ممکن است  سوالاتی داشته باشند که نمی دانند چگونه بپرسند و همچنین احساساتی که نمی توانند با کلمات بیان کنند.لذا لازم است بیشتر با آن ها حرف زد و نیازهای عاطفی آن ها را پاسخ گفت .

همسر و شریک زندگی ، والدین و سایر اعضای خانواده می توانند از نکات و راهکارهای مشابه عزیزان خود در بیماری ام اس استفاده کنند. اعضای خانواده باید تغییرات روحی را به پزشک خود گزارش دهند همانطور که تغییرات خلقی و سایر علائم MS را گزارش می کنید.

 ارتباط با معنویات داشته باشید

معنویت را می توان به عنوان وسیله ای  که به زندگی معنا و احساس سرزندگی می دهد تصور کرد. وجود معنویت در زندگی  ، احساس مرکزیت ، آرامش و انرژی به افراد می دهد. معنویت جنبه ای قدرتمند از تجربه بشری است که می تواند به تلاش های فرد برای دستیابی به سلامتی در مواجهه با چالش ها و موانع زندگی ، از جمله  بیماری ام اس ، کمک کند.

اعتقادات مذهبی ممکن است محور معنویت افراد باشد یا نباشد. برای برخی ، دین نیروی محرک یا اصل سازماندهی کننده معنویت آنها است. برای برخی دیگر ، معنویت در ارتباط آنها با طبیعت ، افراد دیگر ، اشکال هنری یا هر چیز دیگری که به زندگی آنها معنا می بخشد ، معنا پیدا می کند .

 


کلمات کلیدی : ام اس ، مراقبت ، تغذیه

نسخه چاپی
 • منا محسنی

  با سلام به نظر بوده پذیرای استرس برای بیماران ام اس بیشتر مهم می باشد‌. با سپاس فراوان از سایت تازه های تندرستی

  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۴:۵۴
 • پریسا رحمانیانی

  با سلام لطفا در صورت امکان کلاس های ویژه برای هر کدام از این موارد جهت بهبودی شرایط بیماران ام اس برگزار کنید. با تشکر و سپاس فراوان

  سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۵۵
 • ریحانه طباطبایی

  سلام به نظر من تمرکز روی نکات مثبت و مدیریت و کاهش استرس یکی از مهم ترین موارد برای یک بیمار مبتلا به ام اس می باشد.

  سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۰:۵۸
 • تازه های تندرستی

  درود، دوست عزیز کنترل و مدیریت استرس از مسائل مهمی است که همیشه به آن تاکید داریم... گفتنی است کارکرد ۵۰ درصدی داروهای ام اس مشابه و حتی اثردهی کمتری از کنترل استرس و اضطراب در بیماران دارد.⚘⚘⚘

  سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۳۴
 • ریحانه طباطبایی

  با تشکر و سپاس از سایت خوب تازه های تندرستی که در زمینه کمک و سهولت در کار بیماران نقش بسیار خوبی را ایفا می کند

  سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۴۶
 • رزیتا موسوی

  سلام ایا در هنگام عوت بیماری برای کنترل استرس به داروی خاصی نیاز هست یا باید به روانشناس مراجعه کرد

  شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ ۱۴:۰۳

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله