پسندیدم : ۴۹

دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ ۰۹:۲۲

بی خوابی می تواند عامل خطر ساز برای پارگی آنوریسم مغزی باشد
بر اساس تحقیقات جدیدی که امروز در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد، بی خوابی ممکن است یک عامل خطر بالقوه برای خونریزی مغزی ناشی از پارگی آنوریسم علاوه بر عوامل خطر شناخته شده تر سیگار کشیدن و فشار خون بالا باشد.

بیش از 3 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان دارای ناهنجاری های رگ خونی پاره نشده در مغز به نام آنوریسم داخل جمجمه ای هستند که اکثریت آنها هرگز پاره نمی شوند. حدود 2.5 درصد از آنوریسم های داخل جمجمه پاره می شوند و منجر به خونریزی زیر عنکبوتیه (SAH) می شود که به آن خونریزی مغزی نیز می گویند. SAH نوعی سکته مغزی است که زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی در سطح مغز پاره شود و در فضای بین مغز و جمجمه خونریزی کند.

سوزانا سی. لارسون، سرپرست تیم تحقیق، دانشیار واحد قلب و عروق و تغذیه، گفت: "آنوریسم های پاره شده بسیار کشنده هستند. بنابراین، شناسایی عوامل خطر قابل تعدیل که می تواند به جلوگیری از پارگی آنوریسم کمک کند بسیار مهم است." 

 سوال محققان این است که آیا عوامل مختلفی با آنوریسم داخل جمجمه و/یا پارگی آنوریسم مرتبط است یا خیر. آنها عوامل خطر ثابتی مانند سیگار کشیدن و فشار خون بالا را مطالعه کردند و همچنین ارتباط بین آنوریسم و ​​مصرف قهوه، خواب، فعالیت بدنی، شاخص توده بدنی (BMI)، سطح گلوکز خون، دیابت نوع 2، فشار خون، کلسترول، التهاب مزمن و عملکرد کلیه را ارزیابی کردند.

 در همین راستا داده‌های چندین مطالعه مرتبط با ژنوم برای اندازه‌گیری ارتباط ژنتیکی با سبک زندگی و عوامل خطر قلبی متابولیک مورد استفاده قرار گرفت. اطلاعات ژنتیکی حاصل از یک متاآنالیز انجام شده توسط کنسرسیوم بین المللی ژنتیک سکته مغزی برای شناسایی نزدیک به 6300 مورد آنوریسم داخل جمجمه و نزدیک به 4200 مورد خونریزی زیر عنکبوتیه آنوریسمی استفاده شد. موارد آنوریسم داخل جمجمه و خونریزی زیر عنکبوتیه با بیش از 59500 کنترل برای تعیین استعداد ژنتیکی برای آنوریسم مقایسه شد. با توجه به تحلیل:

استعداد ژنتیکی برای بی خوابی با افزایش 24 درصدی خطر آنوریسم داخل جمجمه و خونریزی زیر عنکبوتیه آنوریسمال همراه بود.

خطر آنوریسم داخل جمجمه در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری سه برابر بیشتر بود.

خطر آنوریسم داخل جمجمه ای برای هر 10 میلی متر جیوه افزایش فشار خون دیاستولیک (عدد پایین در فشار خون) تقریباً سه برابر بیشتر بود.

سطوح بالای تری گلیسیرید و BMI بالا خطر افزایش آنوریسم داخل جمجمه و خونریزی زیر عنکبوتیه آنوریسمی را نشان نداد.

لارسون گفت: «ارتباط بین بی‌خوابی و آنوریسم داخل جمجمه قبلاً گزارش نشده بود.» تحقیقات ما از ین جهت بسیار اهمیت داردکه ثابت می کند  که افراد با کنترل عوامل خطر زا  عوامل میتوانند مانع آنوریسم مغزی و خطر خونریزی مغزی شوند..در نتیجه مطالعات آینده باید راه‌هایی را برای گنجاندن این دانش در برنامه‌های پیشگیری و درمان‌ها بررسی کنند.

طبق بیانیه علمی انجمن قلب آمریکا در سال 2016،    با بررسی سبک زندگی و سلامت متابولیک قلبی دریافتند خواب ناکافی و بی کیفیت و اختلالات خواب با خطر بالاتر فشار خون مرتبط است.  بیانیه خاطرنشان می کند که درمان افراد مبتلا به اختلالات خواب  مزایای بالینی، به ویژه برای فشار خون دارد.


کلمات کلیدی : بی خوابی و آنورسیم مغزی

نسخه چاپی
  • رزیتا غفاری

    باسلام متاسفاته کم خوابی و بیخوابی در اکثر رده های سنی ، از جمله جوان ها بسیار زیاد شده.لطفا مطالب بیشتر در مورد بی خوابی و درمان آن بگذارید. ممنونم

    جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۸:۰۱

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله