پسندیدم : ۱۱۲

دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۱:۴۱

ارتباط افزایش فشار خون با خطر ابتلا به صرع
بر اساس مطالعه جدیدی که در Epilepsia منتشر شده است، فشار خون بالا ممکن است خطر ابتلا به صرع را در بزرگسالان دو برابر کند.

در مطالعه 2986 بزرگسال آمریکایی با میانگین سنی 58 سال، 55 مورد جدید صرع طی یک پیگیری متوسط ​​19 ساله شناسایی شد. فشار خون بالا که به عنوان وجود فشار خون بالا یا استفاده از داروهای ضد فشار خون تعریف می شود، با خطر ابتلا به صرع تقریباً 2 برابر مرتبط است. پس از حذف شرکت‌کنندگانی که فشار خون نرمال از داروهای ضد فشار خون داشتند، فشار خون بالا با ۲.۴۴ برابر بیشتر خطر ابتلا به صرع مرتبط بود.

ماریا استفانیدو، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، می گوید: «مطالعه ما نشان می دهد که فشار خون، یک عامل خطر رایج، قابل اصلاح و عروقی، پیش بینی کننده مستقل صرع در سنین بالاتر است. اگرچه مطالعات اپیدمیولوژیک فقط می تواند ارتباط و نه علت را نشان دهد.

 

سونوگرافی متمرکز  به پیشگیری از تشنج در برخی از بیماران مبتلا به صرع کمک می کند

نتایج یک مطالعه منتشر شده در Epilepsia نشان می‌دهد که اولتراسوند متمرکز، که می‌تواند برای هدف قرار دادن مدارهای غیرتهاجمی در مغز استفاده شود، ممکن است برای برخی از بیماران مبتلا به صرع که تشنج‌هایی را تجربه می‌کنند که به داروهای استاندارد ضد تشنج پاسخ نمی‌دهند، مفید باشد.

در مطالعه شش بیمار مبتلا به تشنج مقاوم به دارو، دو بیمار در طی سه روز پس از دریافت سونوگرافی متمرکز، تشنج کمتری داشتند. با این حال، یک بیمار علائم تشنج تحت بالینی مکرر (که توسط فرد احساس نمی شود) را نشان داد.

آزمایشات تصویربرداری پس از درمان هیچ اثر منفی بر مغز نشان نداد. یک بیمار گزارش کرد که در طول درمان احساس گرما روی پوست سر دارد و یک بیمار اختلال حافظه موقتی را تجربه کرد که در عرض سه هفته برطرف شد.

Senior گفت: "Neuromodulation یک درمان جایگزین برای صرع مقاوم به دارو است. در مقایسه با روش‌های فعلی که در نورومدولاسیون برای صرع استفاده می‌شود، اولتراسوند متمرکز می‌تواند به نواحی عمیق‌تر مغز دسترسی پیدا کند و روی هدف اصلی شبکه صرع در یک رویکرد نسبتاً کمتر تهاجمی تمرکز کند." نویسنده Hsiang-Yu Yu، MD،  "این امید تازه می دهد و نور جدیدی را برای بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو می تاباند."

 


کلمات کلیدی : فشار خون. صرع.

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله