پسندیدم : ۱۱

دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۳۴

تاثیر رژیم گیاه خواری بر سلامت روان
همه رژیم‌های گیاه خواری و وگان سالم نیستند و یکی از پیامدهای یک رژیم غذایی گیاهی با کیفیت پایین می‌تواند سلامت روانی ضعیف‌تر باشد.

تحقیقات جدید نشان داده است که گیاهان خواران با ذائقه غذاهای فرآوری شده نسبت به همسالانی که رژیم غذایی سرشار از محصولات تازه دارند، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند.

مگان لی، محقق روانپزشکی تغذیه در دانشگاه باند، گفت که این تحقیقات با توجه به محبوبیت فزاینده سبک زندگی گیاهخواری و گیاهخواری و گسترش غذاهای بسته بندی شده که آن بازارها را هدف قرار می دهد، قابل توجه است.

او گفت که بسیاری از محصولات سرشار از روغن های گیاهی تصفیه شده و غلات تصفیه شده، نمک و شکر هستند.

دکتر لی، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: «یک تصور عمومی وجود دارد که پیروی از یک رژیم غذایی گیاهی ذاتاً سالم است، اما مانند هر رژیم غذایی دیگری به آنچه در دهان خود می گذارید بستگی دارد.

وگان‌ها و گیاه‌خواران انبوهی از میوه‌ها و سبزیجات را نمی‌خورند، زیرا مجبورند به صورت فرآوری شده مصرف کنند

ممکن است افراد به طور ناخواسته سطوح بالایی از غذاهای گیاهی فرآوری شده را مصرف کنند که یک عامل خطر شناخته شده برای افزایش افسردگی است.

از شرکت کنندگان خواسته شد تا پرسشنامه هایی را بر اساس معیارهای شناخته شده کیفیت رژیم غذایی و افسردگی تکمیل کنند.

افرادی که رژیم‌های غذایی سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، دانه‌ها، حبوبات و غلات کامل داشتند در مقایسه با سایر وگان‌ها و گیاه‌خواران با رژیم‌های غذایی با کیفیت پایین، در معرض خطر کمتر افسردگی قرار داشتند.

دکتر لی گفت که اثر محافظتی یک رژیم غذایی گیاهی با کیفیت بالا احتمالاً به دلیل وجود کربوهیدرات های پیچیده، فیبر، پروبیوتیک ها و آنتی اکسیدان ها است که همگی علائم افسردگی را کاهش می دهند.

او گفت: «به نظر می‌رسد که بیشتر نقش محافظتی دارد. "تحقیقات ما نشان نداد که رژیم غذایی گیاهی یک درمان یا راه حل برای افرادی است که قبلاً افسرده بودند."

وگان ها و گیاهخواران در حال حاضر بیشتر از جمعیت عادی در معرض افسردگی هستند.

دکتر لی گفت که این می تواند به دلیل دیدگاه آنها نسبت به زندگی باشد و اینکه آنها عموماً گروه جوان تری هستند که در حال حاضر بیشتر مستعد مشکلات سلامت روان هستند.

ما فکر می‌کنیم که دلیل مستعد بودن آنان به افسردگی  ممکن است به این دلیل باشد که گیاه‌خواران نسبت به مسائل بیرونی - رفاه حیوانات، نگرانی‌های محیطی - آگاه‌تر هستند و به دلیل انتخاب رژیم غذایی می‌توانند از نظر اجتماعی طرد شوند.

شرکت کنندگان در این مطالعه 18 تا 44 ساله بودند که با گروه سنی 15 تا 44 ساله که خودکشی علت اصلی مرگ در استرالیا است، مطابقت دارد. تقریباً 14 درصد از افراد در این گروه سنی گزارش می دهند که علائم افسردگی را تجربه می کنند.

این تحقیق همچنین خبرهای خوبی برای گوشت خوارانی دارد که به دنبال حفظ سلامت روان خود هستند.

دکتر لی گفت: «حتی اگر ما گوشت خوار باشیم، باز هم می‌توانیم با مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزیجات از مواد غذایی پیشگیرانه و محافظ بهره ببریم».

 

 

 


کلمات کلیدی : گیاه خواری. رژیم گیاه خواری. سلامت روان

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله