امتیاز شما :
امتیاز :

پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ۰۵:۲۳

تازه های نانوپزشکی

نانوحسگری برای کمک به ایمپلنت‌های مغزی

ایمپلنت‌های کاشته شده در مغز معمولا بعد از جراحی نیاز به رصد دائمی در طول فرآیند درمان دارد که این کار با MRI انجام می‌شود. برای کاهش هزینه و افزایش دقت کار، محققان نانوحسگری ساختند که می‌تواند این اطلاعات مورد نیاز پزشک را ارائه دهد
یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت نانوحسگری شدند که به پزشک کمک می‌کند تا در طول فرآیند درمان آنوریسم مغزی، با هزینه کمتر و دقت بیشتری اطلاعات مفیدی از روند درمان داشته باشد. ایمپلنت‌های تغییرجهت دهنده می‌توانند گزینه‌های کمتر تهاجمی برای درمان آنوریسم‌های مغزی باشند اما این روش نیاز به مراقبت دائمی در طول التیام رگ‌ها دارد. یک گروه تحقیقاتی از موسسه جرجیا نشان دادند که می‌توان از نانوحسگرهای قابل ارتجاع و انعطاف‌پذیر برای کمک به این ایمپلنت‌ها استفاده کرد تا در نهایت هیدرودینامیک را در رگ‌ها بدون نیاز به فرآیندهای پرهزینه تشخیص طبی، رصد کرد.
این حسگر از تغییر ظرفیت در اثر تغییر جریان خون برای انجام فرآیند شناسایی استفاده می‌کند. محققان موسسه جرجیا نشان دادند که این حسگر با دقت بالایی جریان سیال را در خون حیوانات اندازه‌گیری می‌کند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Stretchable, Implantable, Nanostructured Flow-Diverter System for Quantification of Intra-aneurysmal Hemodynamics در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.
وون یونگ یو از محققان این پروژه می‌گوید: « سامانه‌های حسگری مبتنی بر نانوساختار می‌تواند مزایایی برای بیمار به ارمغان بی‌آورد. این سامانه‌ها کمتر تهاجمی بوده و قابلیت رصد فعال را دارند. با ترکیب این سامانه‌ها و ایمپلنت‌های رایج می‌توان رصد فعال هیدرودینامیکی را بعد از جراحی انجام داد. با این کار پزشک می‌تواند دریابد که فرآیند تغییر جهت جریان در طول درمان چگونه عمل می‌کند.»
چون از پژوهشگران این پروژه می‌گوید: « ما ابزار تغییر جهت‌دهنده انعطاف‌پذیری ارائه کردیم که بسیار الاستیک بوده و در آن از فیلم‌ بسیار متخلخل نیتینول استفاده شده است. هیچ یک از ایمپلنت‌های جریانی موجود  نمی تواند رصد فعال و دائمی در آنوریسم‌های مغزی ایجاد کند. ما سامانه‌ای ساختیم که می تواند این رصد فعال را بعد از عمل جراحی انجام دهد.»
ترمیم رگ‌ها می‌تواند چند ماه تا چند سال زمان نیاز داشته باشد که در طول این زمان باید با استفاده از فناوری‌های مختلف نظیر MRI رنگ‌ها را کنترل کرد که کاری پرهزینه بوده و نیازمند تزریق رنگ‌های مغناطیسی در رگ‌ها است. اما این نانوحسگر به پزشک امکان می‌دهد تا بدون نیاز به این ادوات و تنها با کویل‌های القائی بی‌سیم امواج الکترومغناطیس را به حسگر ارسال کند و با دریافت امواج بازگشتی اطلاعاتی درباره وضعیت رگ‌ها به دست می‌آورد.

منبع خبر: nbic irکلمات کلیدی : نانوذرات، ایمپلنت مغزی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله