پسندیدم : ۱۵۴

يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۰۳

شناسایی نقطه عطفی مهم در درمان بیماری آلزایمر
 دانشمندان به موضوعی جدید پی برده اند که می‌تواند نقطه عطفی برای درمان بیماری آلزایمر باشد.

منشاء بیماری آلزایمر بیش از یک قرن دانشمندان را گیج کرده است، اما محققان به تازگی دلیل اصلی آلزایمر را در کاهش توانایی سلول ها برای تمیز کردن خود می‌دانند.

محققان احتمال می‌دهند که این کاهش توانایی در افراد بالای ۶۵ سال، سن مناسبی برای تشخیص و یکی از دلایل احتمالی تجمع ناسالم در مغز می باشد.

این کاهش توانایی،که به عنوان اتوفاژی شناخته شده، می‌تواند به دلیل گرسنگی، سلول‌ها پروتئین کافی از رژیم غذایی فرد را دریافت نکرده و با بازیافت پروتئین‌های موجود در سلول‌ها، فضای خالی را پر می‌کنند.

 هم اکنون داروها برای بهبود اتوفاژی در حال آزمایش هستند و اگر علت اصلی بیماری آلزایمر، کاهش سرعت اتوفاژی باشد، چیزهایی که باعث افزایش آن شده، اثر مفید و معکوس داشته و در آینده نزدیک، شاهد یک داروی پیشگیری کننده بالقوه خواهیم بود.

پزشکان معمولاً زمانی بیماری آلزایمر را تشخیص داده که مخلوطی از پلاک‌های آمیلوئید و درپیچیدگی های نوروفیبریلاری را در مغز پیدا می کنند.

۲۰ درصد از افراد دارای پلاک هستند، اما هیچ نشانه‌ای از زوال عقل وجود ندارد.احتمالا به همین علت پلاک ها دلیل اصلی بیماری آلزایمر نیستند.

اکنون محققان با مشاهده پروتئین‌های داخل مغز، این بیماری را رمزگشایی کرده‌اند.

تراکم غیرطبیعی باعث بیماری آلزایمر شده که شامل دو نوع پروتئین می باشد:

 یکی به نام آمیلوئید که رسوبات آن، پلاک‌هایی را در اطراف سلول‌های مغزی تشکیل می‌دهد و دیگری به نام تاو که درون سلول‌های مغزی درهم می‌پیچد.

این تیم از محققان، مطالعه را با تمرکز بر پروتئین‌های تاو آغاز کرده که مشخص شده است به‌طور غیرعادی در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نادرست هستند. پروتئین‌های تاو به تثبیت اسکلت داخلی سلول‌های عصبی، که به عنوان نورون‌ها نیز شناخته می‌شوند، در مغز کمک می‌کنند.

اگرچه تشخیص آن دشوار بوده، اما شکل متفاوت تاو این امکان را فراهم کرده تا افرادی که هیچ نشانه ظاهری زوال عقل را نشان نداده، از افرادی که  نشان داده تشخیص داده شود.

 


کلمات کلیدی : درمان آلزایمر. اتوفاژی. کاهش سرعت اتوفاژی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله