پسندیدم : ۱۲۶

يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۵۹

داروی سکته مغزی، نوید بخش درمان آلزایمر و زوال عقل
 داروی سکته مغزی انسانی که درسرعت پیشگیری سکته مغزی، توسط سازمان غذا و دارو به زودی وارد فاز 3 آزمایش‌های بالینی می‌شود، نشانه‌های جالبی را نشان می‌دهد که می‌تواند دفاعی ایمن و قدرتمند در برابر آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل باشد.

درمطالعه جدیدی که روز سه شنبه در مجله پزشکی تجربی منتشر شد، نشان داد که داروی 3K3A-APC از موش ها در برابر آسیب به ماده سفید مغز: (  یکی از بخش‌های سیستم عصبی مرکزی، که بخش اصلی مغز و بخش سطحی نخاع را تشکیل داده و عمدتا سلول‌های گلیال و آکسون‌های میلینه را در بر می گیرد)  محافظت می کند.

آسیب به ماده سفید مغز، دومین عامل اصلی زوال عقل در انسان می باشد. این آسیب‌ها زمانی که جریان خون  وارد شده به ماده سفید مغز، توسط لخته های کوچک مسدود می شود، باعث ایجاد سکته های کوچک می شوند.


 با گذشت زمان، این سکته‌های کوچک چند برابرشده و منجر به زوال شناختی می‌شوند.

 

بریسلاو زلوکوویچ، نویسنده ارشد، مدیر مؤسسه نوروژنتیک زیلخا و استاد و رئیس گروه فیزیولوژی گفت: «نتایج پتانسیل این دارو را برای درمان سکته های چندگانه ماده سفید مغز، که منجر به زوال عقل عروقی می شود، نشان می دهد.

تاثیر بیشتر بر بیماری آلزایمر

 

به گفته محققان، داروی سکته مغزی به طور بالقوه می تواند در افراد مبتلا به آسیب های گسترده و تشخیص داده شده ماده سفید مغز که در طول زمان ایجاد شده اند، با هدف کاهش سرعت پیشرفت که منجر به اختلال شناختی می شود، استفاده شود.

 

این یافته به فهرست قابل توجهی از مزایای داروی 3K3A-APC که قبلاً در مدل‌های موش مبتلا به بیماری آلزایمر دیده شده است، اضافه می‌کند. مطالعه قبلی روی موش‌ها نشان داد که این دارو سلامت عروق مغز را تقویت کرده و جریان خون را بهبود یافته در نتیجه باعث کاهش تجمع آمیلوئید و التهاب مغزمی شود.

این دارو نسخه اصلاح شده ژنتیکی پروتئین خون انسان به نام پروتئین فعال C یا APC است. که باعث کاهش التهاب و محافظت از نورون ها و سیستم عروقی مغز در برابر انحطاط و مرگ می شود. 

آزمایشات بالینی سریع روی داروی سکته مغزی ممکن است برای درمان زوال عقل مفید باشد

 

انتظار می رود کارآزمایی فاز 3 برای داروی 3K3A-APC در سکته مغزی ایسکمیک در سال 2022 آغاز شود. علاوه بر این، یک کارآزمایی کوچک فاز 2 در بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک در این ماه آغاز شد.

 

زلوکوویچ گفت: "داده های اخیر و فعلی ما، از توسعه داروی 3K3A-APC برای شرایط عصبی مرتبط با اختلال عملکرد شناختی، مانند بیماری آلزایمر و آسیب به ماده سفید مغز که منجر به زوال عقل عروقی می شود، پشتیبانی می کند


کلمات کلیدی : داروی سکته مغزی. ماده سفید مغز. زوال عقل عروقی. زلوکوویچ. 3K3A-APC.

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله