امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ۱۰:۵۰

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

BMI می تواند نقش مهمی در روند پیشرفت بیماری ام اس ایفا کند

مقاله ای که به تازگی در مجله Lancet journal EBioMedicine منتشر گردید نشان دهنده ارتباط بین سطح لیپید خون و بدتر شدن بیماری ام اس در بیماران چاق یا دارای اضافه وزن می باشد.

April 11, 2019

CUNY Advanced Science Research Center

محققان دریافتند که سطح لیپیدهای خونی موسوم به سرامید در افراد چاق یا دارای اضافه وزن بیشتر می باشد. این لیپید مارکری روی DNA مونوسیت ها جهت شروع پرولیفراسیون قرار می دهد. مونوسیت ها سلول های خونی هستند که می توانند به مغز مهاجرت کرده و باعث تخریب فیبرهای عصبی گردند. شرکت کنندگانی که سطح بالاتر سرامید و مونوسیت داشتند با از دست دادن مهارت حرکتی بیشتری روبرو بوده و آسیب مغزی بیشتری داشتند.

این مطالعه ارتباط مهمی را بین سطح سرامید، BMI و پیشروی بیماری در بیماران مبتلا به ام اس نشان داده است. مطالعات قبلی موفق به شناسایی سرامید در مایع مغزی نخاعی احاطه کننده مغز بیماران ام اس شده است. این افزایش به بازیافت میلین تخریب شده نسبت داده شده است. در این مطالعه نشان داده شد که سطح سرامید در بیماران ام اس چاق و دارای اضافه وزن بیشتر از بیماران با وزن نرمال می باشد. این یافته موید این است که این افزایش لیپید نه تنها از سلول های مغزی تخریب شده منشا می گیرد بلکه با دریافت رژیم غذایی حاوی چربی اشباع مرتبط می باشد.

در این مطالعه 54 بیمار مبتلا به ام اس با سن 18 الی 60 سال و با BMI نرمال یا بالا به وسیله MRI جهت بررسی نشانه های تخریب مغز ارزیابی شدند. علاوه بر آن بررسی های بالینی شامل اندازه گیری وزن، آزمایش لیپیدهای موجود در گردش خون و سلول های سفید برای هر بیمار انجام گردید.  تحقیقات نشان داد که بیماران ام اس با BMI بالا، سطوح سرامید و مونوسیتهای بیشتری در گردش خون خود در مقایسه با افراد سالم با BMI مشابه داشتند. ناتوانی بیشتر و ضایعات مغزی بیشتری در بیماران با BMI بالاتر دیده شد. همچنین تغییرات اپیژنیک در مونوسیت های  در گردش بیماران ام اس با BMI بالا شناسایی گردید.

عادات غذایی بد اثرات منفی روی سلامت افراد سالم دارد، اما این اثر روی بیماران مبتلا به ام اس بیشتر می باشد. زیرا میلین تخریب شده می تواند تجمع یافته و سطح سرامید را افزایش دهد. در واقع افزایش اسیدهای چرب اشباع باعث تغییرات اپیژنیک منجر به ام اس پیشرفته خواهد شد. فاکتورهای الگوی زندگی از جمله تغذیه و وزن می توانند به عنوان عوامل موثر روی روند بیماری عمل نمایند.

مطالعات بیشتری جهت تایید نقش تغذیه و وزن روی روند بیماری ام اس و استفاده از آن در کنترل بهتر بیماریی لازم می باشد

اطلاعات بیشتر: 10. 1016/j.ebiom.2019.03.87

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : ام اس، چاقی، اضافه وزن، سرامید، پیشرفت بیماری

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله