پسندیدم : ۵۲

دوشنبه ۱۳ دي ۱۴۰۰ ۰۸:۳۳

سرنخ هایی برای درمان اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی
اسکیزوفرنی، یک اختلال سلامت روانی شدید و طولانی مدت بوده، که منجر به توهم، هذیان، و اختلال در تفکر و رفتار می شود، در حالی که اختلال دوقطبی باعث تغییرات خلقی شدید از شیدایی تا افسردگی می شود. علائم تشخیص این دو اختلال، گاهی اوقات بسیار دشوار می باشد.

دانشمندان در حال بررسی DNA خارج از ژن های ما ،"ژنوم تاریک"  به تازگی مناطق تکامل یافته ای، که  پروتئین های مرتبط با اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی را کد کرده، را پیدا کرده اند.

علیرغم اینکه ، اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی، یکی از ارثی ترین اختلالات سلامت روان بوده، سرنخ های بسیار کمی از علت آن، در بخش هایی از DNA ، که به عنوان ژن شناخته شده، پیدا شده است.

دانشمندان  گمان کرده، که نقاط داغ در "ژنوم تاریک" مرتبط با این اختلالات، به این دلیل تکامل یافته، که عملکردهای مفیدی در رشد انسان داشته، اما اختلال در آنها توسط عوامل محیطی منجر به مستعد شدن یا ایجاد اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی می شود.

نتایج امروز در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است .

به تازگی با اسکن در کل ژنوم، مناطقی را یافته، که به معنای سنتی به عنوان ژن طبقه بندی نشده، و پروتئین های ایجاد شده در این مناطق، با اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی مرتبط می باشند.

کشف این سرنخ، بسیارهیجان انگیزبوده، زیرا هیچ کس پیش از این، به دنبال سرنخ هایی برای درک و درمان این بیماری ها، فراتر از ژن ها نرفته  و این یک تحویلی عظیم، برای ساختن داروهای جدید می باشد.

وقتی به خارج از مناطق DNA طبقه بندی شده به عنوان ژن نگاه کرده، به این نتیجه رسیده که ، نه تنها ژن ها، بلکه کل ژنوم انسان توانایی ساخت پروتئین را دارد.

در اختلالاتی مانند؛ اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی، پروتئین های جدیدی کشف شده که در فرآیندهای بیولوژیکی دخیل و ناکارآمد هستند.

اکثر داروهای موجود در حال حاضر برای هدف قرار دادن پروتئین های کد گذاری شده توسط ژن ها طراحی شده اند. این یافته جدید به توضیح دلایل ارثی اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی کمک کرده و اهداف جدیدی را برای درمان های آینده، فراهم می کند.


منبع : خبرگزاری تازه های تندرستی  
کلمات کلیدی : درمان اسکیزوفرنی ، اختلال دوقطبی ، ژنوم تاریک

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله