امتیاز شما :
امتیاز :

يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ۲۲:۱۰

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

ساخت رابط مغز و کامپیوتر با استفاده از گرافن

شرکت بی‌آی (BI) موفق به ساخت رابط مغز و کامپیوتر با استفاده از گرافن شده است. این شرکت نمونه پروتوتایپ این دستگاه را ساخته و به دنبال تجاری‌سازی این فناوری است





یک شرکت فعال در تگزاس موفق به ساخت رابط مغز و کامپیوتری شده که در آن از گرافن استفاده شده است. این شرکت امیدوار است که این رابط را بتواند به قدری کوچک بسازد که امکان قرار دادن آن در یک کلاه یا هدفون فراهم شود.

این رابط مغز و کامپیوتر با استفاده از گرافن ساخته شده است. شرکت بیآی قصد دارد تا مغز انسان را به یک ابزار خارجی دیجیتال نظیر کامپیوتر یا تلفن همراه متصل کند و امواج مغزی را با کمک این ادوات رصد کند.

کاربرد احتمالی این فناوری میتواند در سامانههای سرگرمی و ادوات پزشکی باشد. بیمارانی که به دلیل نقص عضو از اعضاء روباتیک مصنوعی استفاده میکنند میتوانند از این فناوری برای کنترل بهتر عضو مصنوعی استفاده نمایند.

الکس و پدرش در اوایل سالهای تحصیل خود در دانشگاه روی گرافن کار میکردند در همین زمان  الکس کتابی درباره ساخت رابط مغز و کامپیوتر هدیه گرفت که در آن چگونگی ساخت رابط مغز و کامپیوتر با استفاده از میدان مغناطیسی مطرح شده بود. پدر الکس یک کارآفرین و مخترع بود که با گروهی از محققان روی تجاریسازی گرافن کار میکردند. زمانی که پدر الکس به مشکلاتی در این مسیر برخورده بودند، الکس ایده خود را مطرح کرد. آنها سعی کردند تا از گرافن برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر استفاده کردند. گرافن دارای خواص منحصر به فردی است که با نیاز محققان برای ساخت رابط مغز و کامپیوتر مطابقت دارد. در رابط مغز و کامپیوتر نیاز به حسگر میدان مغناطیسی کوچک است که گرافن با ضخامت بسیار کم خود میتواند گزینه مناسبی برای ساخت این حسگر باشد. بعد از آزمایشهای اولیه آنها دریافتند که گرافن میتواند در دمای اتاق عملکرد بسیار بهتری نسبت به فناوریهای رایج در ساخت حسگر داشته باشد.

این کار گام بزرگی به سوی ساخت حسگرهای حساس در رابط مغز و کامپیوتر است، حسگرهای که میتواند میدانهای مغناطیسی بسیار ضعیف تولید شده در مغز را رصد کند.

شرکت بیآی دو نمونه اولیه از این رابطها را که حاوی غشاء پلیمری نازک است، تولید نموده و در حال حاضر روی ساخت نمونه سوم کار میکند. این شرکت قصد دارد تا سال 2021 نمونه بتا را نیز تولید کند

منبع خبر: nbic.ir



کلمات کلیدی :

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله