پسندیدم : ۱۷

شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۰:۰۹

بلاک های عصبی
بلاک عصبی تزریقی برای کاهش التهاب یا "خاموش کردن" سیگنال درد که به سمت عصب یا گروه خاصی از اعصاب هدف قرار می گیرد. پزشک از راهنمایی تصویربرداری برای قرار دادن سوزن، در مناسب ترین مکان برای حداکثر سود استفاده می کند. یک بلوک عصبی باعث  تسکین درد و کمک به شناسایی موقت و علت خاص درد و التیام بخشیدن عصب آسیب دیده می شود.

این روش نیاز به آمادگی خاصی ندارد. در صورت احتمال بارداری به پزشک مربوطه اطلاع داده شود.

جواهرات را درد آورده، و لباس های گشاد و راحت پوشیده شود.

 تشخیص از  طریق تصویربرداری اولتراسوند ، فلوروسکوپی ، یا توموگرافی کامپیوتری ( CT) یا اسکن( "CAT") ) برای کمک به قرار دادن سوزن در مناسب ترین مکان استفاده می شود. این روش امکان حداکثر سود را از تزریق فراهم می سازد.

برخی از کاربردهای رایج

افرادی که از درد حاد یا مزمن رنج برده، برای دستیابی به تسکین موقت درد، تزریق بلاک عصبی را انجام می دهند. اغلب، چنین دردی از ستون فقرات منشأ می گیرد.

  سایر نواحی که معمولاً تحت تأثیر قرار  عبارتند از:

 • گردن
 •  باسن
 •  پاها
 •  بازوها

 انجام تزریق بلاک عصبی به عصب آسیب دیده زمان داده تا خود را از حالت تحریک مداوم التیام دهد. علاوه بر این، بلوک های عصبی، اطلاعات تشخیصی را در اختیار پزشک قرار می دهند. با انجام یک بلوک عصبی و سپس نظارت بر نحوه پاسخ بیمار ، پزشک علت یا منبع درد را تعیین و درمان بعدی را برنامه ریزی می کند.

چگونه باید برای عمل آماده شد؟

معمولاً بلاک عصبی نیازی به آماده سازی خاصی ندارد.

در مواقعی برای این روش، لباسی را به تن بیمار می کنند.

روی یک میز فلوروسکوپی یا سی تی به روی شکم، پشت یا پهلو دراز کشیده که این روش به پزشک، آسان ترین دسترسی به محل های  تزریق می دهد. پرستار یا تکنسین امکان راحتی بیمار در زمان عمل و بعد از آن را فراهم می سازند.

ظاهر تجهیزات

پزشک یک سوزن کوچک را از طریق پوست وارد و آن را به سمت محل تزریق هدایت می کند. مقدار کمی ماده حاجب برای تایید قرار دادن سوزن در محل مناسب استفاده می شود. خود تزریق از سرنگی بسیار شبیه به سرنگ واکسیناسیون معمولی استفاده می شود. پزشک سرنگ را از یک ویال کوچک دارو پر می کند. نوع دارو به نیازهای فردی بیمار، بستگی دارد.

 تصویربرداری پزشکی بدون درد می باشد. این تصاویر به پزشک، امکان دقیق محل مناسب برای تزریق را فراهم می سازد.

این معاینه معمولاً از یک جدول رادیوگرافی، یک یا دو لوله اشعه ایکس و یک مانیتور ویدیویی استفاده می شود‌

فلوروسکوپی اشعه ایکس را به تصاویر ویدئویی تبدیل می کند. پزشکان از آن برای مشاهده و راهنمایی روش ها استفاده می کنند. دستگاه اشعه ایکس و یک آشکارساز معلق روی میز امتحان ویدئو را تولید می کنند.

سی تی اسکنر معمولاً یک دستگاه بزرگ به شکل دونات با یک تونل کوتاه در مرکز می باشد.

بیمار روی یک میز باریک دراز کشیده  که به داخل و خارج از این تونل کوتاه می رود. در حال چرخش در اطراف بیمار، لوله اشعه ایکس و آشکار سازهای الکترونیکی اشعه ایکس در مقابل یکدیگر در حلقه ای به نام دروازه  قرار دارند. ایستگاه کاری رایانه ای که اطلاعات تصویربرداری را پردازش کرده و یک اتاق کنترل جداگانه قرار دارد. تکنسین، اسکنر را فعال  و با استفاده از بلندگو و میکروفون با بیمار قادر به صحبت کردن می باشد.

 

روش کار

تزریق دارو را تا حد امکان به عصب ایجاد کننده درد می رساند. سپس گیرنده های درد در عصب های ایجاد کننده مشکل را "خاموش" می کند.

اثرات تزریق معمولاً فوری بوده و تنها زمان کوتاهی  صرف تاثیر دارو برای تسکین درد می شود. با این حال، بلاک های عصبی فقط یک راه حل موقتی بوده و یک یا دو هفته دوام آورده و سپس با جذب بدن از بین می‌روند. برخی از بیماران قبل از تجربه تسکین طولانی مدت، تحت چندین دوره بلوک های عصبی قرار می گیرند. برخی دیگر، هیچ گونه تسکین طولانی مدت از این نوع تزریق دریافت نکرده و در عوض، برای مدیریت علائم خود به روش های درمانی متفاوتی نیاز دارند.


روش انجام

این روش اغلب به صورت سرپایی انجام می شود. با این حال، برخی از بیماران، پس از این روش نیاز به پذیرش دارند. 

بیمار روی یک میز یا سطح دیگری دراز کشیده تا برای  پزشک اجازه دسترسی به محل های تزریق فراهم شود. پزشک با استفاده از لمس ویا راهنمایی تصویربرداری، نقطه ای را که نیاز به  تزریق سوزن بوده، شناسایی و محل را با محلول ضد عفونی کننده تمیز، و سوزن را در عمق مشخصی وارد کرده تا دارو را در حد امکان به عصب های مشکل ساز نزدیک کنند. در مواقعی پزشک، از تزریق ماده حاجب برای تایید موقعیت سوزن قبل از تزریق دارو استفاده می کند.

در شرایطی بیمار، به بیش از یک تزریق نیاز داشته و این بستگی به تعداد نواحی، یا یک ناحیه بزرگ درد دارد..

 پزشک از بیمار در مورد زمان ورود و تزریق سوزن اطلاع می گیرد.

 

پس از اتمام، به شما اجازه داده می شود 15 تا 30 دقیقه استراحت کنید تا دارو اثر خود را بگذارد. همچنین پرستار قبل از ترک مطب مطمئن می شود که هیچ عارضه جانبی غیرمنتظره ای نداشته باشید.

 

نکاتی برای بیماران در هنگام تزریق

در لحظه ورود سوزن، احتمالاً احساس "نیشگون گرفتن" خواهید کرد. با این حال، به محض تزریق دارو، این احساس ناراحتی کاهش می یابد. در مواقعی پزشک، به دلیل فاصله زیاد تا عصب آسیب دیده، سوزن را عمیق وارد کرده که باعث درد موقت شده، که در این لحظه ثابت نگه داشتن ناحیه مربوطه برای ورود صحیح سوزن بسیار مهم می باشد.

درهنگام تزریق نزدیک به یک عصب اصلی یا دسته ای از اعصاب مانند عصب سیاتیک، در تکان ناگهانی درد، بدان معناست که سوزن بیش از حد به عصب اصلی نزدیک و باید جمع و دوباره در موقعیت خود قرار گیرد. با این حال، این موارد به ندرت اتفاق افتاده، و جای نگرانی نمی باشد.

پس از تزریق، احتمالاً احساس تسکین درد را در ناحیه تزریق شده تجربه خواهید کرد. این معمولاً تا یک یا دو هفته یا حتی در برخی موارد به طور دائم طول می کشد.

 

فواید و خطرات ( بلاک عصبی )

فواید

 • تسکین موقت درد
 • کاهش موقت التهاب در توزیع عصب که باعث درد می شود
 • به پزشک برای شناسایی علت خاص تر کمک می کند.
 • توانایی بهتر برای عملکرد در زندگی روزمره بدون محدودیت های قبلی ناشی از درد

خطرات

 • عفونت در محل تزریق
 • خون ریزی
 • تحویل تصادفی دارو به جریان خون
 • انتشار غیرمنتظره دارو به سایر اعصاب
 • ضربه زدن به عصب "اشتباه" هنگام تلاش برای مسدود کردن عصب مورد نظر، اگر اعصاب نزدیک به هم باشند
 • در هنگام استفاده از فلوروسکوپی یا سی تی استفاده ، حداقل تشعشعات سطح پایین وجود خواهد داشت. 
 •  اطلاعات  بیشتر در مورد دوز تشعشع، دوز تابش در معاینات اشعه ایکس و سی تی  را ببینید.

زنان در صورت بارداری همیشه باید به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهندپزشکان برای جلوگیری از قرار گرفتن جنین در معرض تشعشعات، آزمایشات زیادی را در دوران بارداری انجام نمی دهند . در صورت نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس، پزشک اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض اشعه در کودک انجام می دهد.  برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری و اشعه ایکس به صفحه ایمنی در اشعه ایکس، رادیولوژی مداخله ای و روش های پزشکی هسته ای مراجعه کنید.

محدودیت های بلاک عصبی

به طور معمول، اثرات تزریق بلاک عصبی موقتی و باعث تسکین درازمدت کمتر می شود. در هر فردی متفاوت  با این حال، تزریق بلاک عصبی اغلب به صورت متوالی و بسته به نتایجی که به دست آورده، متوقف می‌شوددر مواقعی بیمار پس ازتزریق یک دوز ، مزایایی را احساس کرده و یا علیرغم تزریق دارو در محل صحیح، هیچ سودی نداشته باشد. با این حال، در صورت عدم کاهش درد  در بلاک های عصبی ، پزشک روش درمانی متفاوتی را توصیه می کند.

 


کلمات کلیدی : بلاک عصبی، "خاموش کردن" سیگنال درد،

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله