پسندیدم : ۱۱

يکشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۰ ۱۲:۰۵

بی حسی و گز گز روی لب
احساس سوزن شدن و بی حسی روی لب ها، ناخوشایند و ناراحت کننده می باشد.

 آیا این احساس، با بیماری خاص  پزشکی جدی در ارتباط است؟

 بررسی 10 دلیل بی‌حسی بر لب ها و نشان دهنده علائم اورژانسی   

احساسات در بدن،از طریق سیستم عصبی؛ متشکل از اعصاب و سلول ها، منتقل می شود.

سیستم عصبی مرکزی؛ متشکل از مغز و نخاع و سیستم عصبی محیطی؛ متشکل از بقیه بدن می باشد.

به آسیب عصبی در سیستم عصبی محیطی نوروپاتی محیطی، که یکی از علائم رایج آن  بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن بوده که تمام قسمت های بدن از جمله لب ها، تحت تاثیر قرار بگیرند.

گزگز لب ها به دلیل نوروپاتی محیطی ایجاد نشده، و در بیشتر مواقع ، شرایط موقتی از جمله پوست حساس یا هوای سرد،موثر می باشد. که روی لب ها تأثیر می گذارد، مانند مقصر هستند.

اینکه چگونه ناگهانی گزگز لب ایجاد می شود و آیا علائم دیگری نیز وجود دارد یا خیر، می تواند سرنخ هایی را در مورد علت و شدت آن به فرد بدهد.

ده دلیل سوزن و  سوزنی  شدن لب ها

طیف وسیعی از شرایط وجود دارد که می تواند باعث گزگز یا بی حسی لب شود، از جمله:

1. آلرژی


یک واکنش آلرژیک که روی لب ها تأثیر گذار بوده، که به دلیل حساسیت به غذا یا دارو  و معمولاً به صورت تورم زیر پوست ظاهر شده، که به  آن آنژیوادم   می‌گویند.

بیمار، با پیگیری محرک های احتمالی، ۱۲ راه شناسایی آلرژی را، برای کمک به تشخیص پزشک متخصص در اختیارش قرار می دهد.   

بیمار در صورت واکنش شدید، باید اطلاعات کافی در مورد علائم آنافیلاکسی  را داشته باشد. . بیمار در صورت ایجاد مشکل تنفسی، همراه با احساس غش یا به زمین خوردن، هر چه سریع تر مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.

2. لب های ترک خورده

لب های ترک خورده، اغلب با زخم یا سوزش و سوزنی همراه می باشند. این شرایط اغلب در طول زمستان و یا در آب و هوای گرم  بسیار خشک ، و یا ابتلا به بیماری پوستی اگزما  انفاق می افتد.

استفاده از مرطوب کننده، پوست را نرم تر و از ترک خوردن یا شکافتن آن جلوگیری می کند. 

3. تبخال

اولین علامت تبخال احساس سوزش و سوزنی شدن در اطراف دهان و لب ها بوده که سپس به زخم های کوچک پر از مایع تبدیل می شود.

تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس، بسیار عفونی و از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس معمولاً غیرفعال، اما  در مواقعی به شکل تبخال ظاهر شود.

تبخال معمولاً بدون درمان طی 7 تا 10 روز بهبود یافته، اما با استفاده از کرم ضد ویروسی به محض احساس سوزش و  سوزنی شدن لب ها، به تسریع روند بهبودی کمک می کند. 

4. زونا


اکثر کودکان ،  مبتلا به آبله مرغان شده و پس از بهبودی، ویروس در بدن غیر فعال و در زمانی دیگر، دوباره به صورت زونا ظاهر می شود.

زونا ؛ عفونتی که باعث خارش، سوزش یا احساس سوزنی شدن در پوست و همچنین تاول های دردناک یا بثورات پوستی می شود.

زونا  هر قسمت از بدن از جمله لب ها را درگیر، و اولین علامت آن  گزگز یا سوزش بوده و به دنبال آن تاول های پر از مایع  روی پوست  به شکل خوشه ای ظاهر می شوند.

استفاده از داروهای ضد ویروسی،  مخصوصا به محض ظهور علائم درد را کاهش و به بهبود تاول ها کمک می کنند.آرامش، کاهش استرس  و قرار دادن یک پارچه خنک و مرطوب روی تاول ها به کاهش علائم کمک کند.

5. آسیب عصبی

نوروپاتی در اثر آسیب فیزیکی به پوست، مانند سوختگی ایجاد می شود.

عوامل ایجاد  آسیب عصبی          ( نوروپاتی ) در لب ها

  • گرما یا سرمای شدید
  •  آفتاب سوخته
  • تماس با مواد سمی مانند سفید کننده، که به اعصاب آسیب و منجر به گزگز، بی حسی و درد می شود.

6. سکته مغزی

سکته مغز؛  یک اورژانس پزشکی که در اثر قطع جریان خون به مغز ایجاد می شود. علائم سکته مغزی خیلی سریع ظاهر می شود.  در صورت  هر یک از علائم زیر باید به دنبال کمک اورژانسی بود:

  • بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن
  • از دست دادن تعادل یا سرگیجه
  • سردرگمی یا مشکل در صحبت کردن
  • سردرد شدید بدون دلیل مشخص
  • افتادگی صورت، دهان یا چشم در یک طرف

7. ضربه به عصب جمجمه

اعصاب جمجمه ای از مغز به سر و صورت کشیده شده و حرکت و احساس را کنترل می کنند.


آسیب به مغز، مانند ضربه مغزی ، می توان به این اعصاب آسیب  بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد.

عصب سه قلو یکی از اعصاب جمجمه ای، که ایجاد آسیب به این عصب، باعث از دست دادن حس درصورت ، از جمله گزگز یا بی حسی در لب ها می باشد.

آسیب سر از هر نوعی،جدی و همیشه باید توسط یک متخصص پزشکی بررسی شود.

8. حمله پانیک

یکی از علائم حمله پانیک، احساس سوزنی شدن لب ها می باشد. در بیشتر مواقع، داشتن علائمی از قبیل: تنگی نفس، ضربان قلب تند، یا لرزش دست و پا، نشانه حمله پانیک، یا در شرف ابتلا به آن است.

حمله پانیک بسیار ناراحت کننده بوده ، اما معمولاً فقط 5 تا 20 دقیقه به طول می انجامد.

9. لوپوس

لوپوس؛ یک بیماری سیستم ایمنی، که  بسیاری از قسمت های بدن از جمله اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد. در صورت فشار حاصله از تورم بافت اطراف اعصاب، این فشار بر توانایی اعصاب برای انتقال اطلاعات تأثیر می گذارد.

تشخیص لوپوس به دلیل تعداد علائم بسیار دشوار می باشد.

 سایر علائمی که نشان دهنده آسیب به سیستم عصبی بوده شامل: مشکلات بینایی، سرگیجه، درد در صورت، یا افتادگی پلک می باشد.

10. پدیده رینود

این عارضه بر جریان خون به دورترین قسمت‌های بدن مانند دست‌ها و پاها تأثیر گذاشته، و در مواقعی هم  بر لب‌ها و زبان تأثیر می گذارد.

رگ های خونی با کوچک شدن به سرما یا استرس پاسخ داده، که باعث احساس سرمای شدید، گزگز یا بی حسی شده و قسمت آسیب دیده بدن را سفید یا آبی (کبود) می کند.

برای محدود کردن آسیبی که سکته مغزی،به مغز و بدن وارد کرده، به دنبال درمان فوری باشید.

متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست  آلرژی را تشخیص و به بیمار  کمک کرده، تا محرک های یک واکنش آلرژیک مانند؛ غذا یا نوشیدنی که باید از آن اجتناب کرده را تشخیص دهد.

در آلرژی شدید، بیمار علائم شوک آنافیلاکتیک را که شامل :  مشکل تنفسی ،  متورم شدن گلو و مشکل در بلعیدن، کهیر، گرفتگی معده بوده که به اورژانس نیاز دارد

بردن

شایع‌ترین دلایل گزگز لب‌ها، آسیب فیزیکی به لب‌ها، ویروس‌هایی که روی پوست تأثیر گذاشته، واکنش‌های آلرژیک می باشد.همه این علل باید به راحتی قابل تشخیص و درمان در خانه باشند، اگرچه  نیاز به تجویز دارو موثر می باشد.

شرایط پزشکی جدی تر با سوزنی شدن لب ها همراه بوده و آگاهی از علائم اضافی به بیمار، در تشخیص و درمان زود هنگام کمک می کند.

دانستن علائم هشدار دهنده سکته مغزی یا یک واکنش آلرژیک شدید، یک زندگی را نجات داده و اثرات اورژانس پزشکی را محدود می کند.

 


کلمات کلیدی : سوزش لب. بی حسی . گز گز لب.

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله