پسندیدم : ۹۵

شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ۱۲:۴۱

آموزش دفاع از خود با ام اس: یک راهنما
در صورت ابتلا  به ام اس، دفاع از نیاز ها، حقوق و حمایت از خود در همه جا، ( چه با خانواده و دوستان  و چه با پزشک یا همکاران ) بسیار مهم می باشد. حقوق خود را آموخته  و در دفاع از خود نترسیده و طرفداران خود را تشویق و باعث جلوگیری از تبعیض شوید.

 

وقتی از حقوق و رفاه شخصی خود صحبت کرده، به معنی دفاع از خود می باشد.در صورت ابتلا به بیماری ام اس، حمایت از خود، به شما  برای کنترل بیشتر بر نحوه تاثیر بیماری در زندگی،کمک به سزایی  خواهد کرد.

دفاع از خود در تمام جنبه های زندگی شما مهم می باشد. خانواده، دوستان، تیم مراقبت های بهداشتی و همکاران شما همگی باید بدانند که چگونه به شما کمک و از شما حمایت کرده، تا تأثیر عوامل مختلف ناشی از ام اس خود را به حداقل برسانید. 

با خانواده

خانواده یک شبکه پشتیبانی مهم در سفر MS شما هستند. در مورد حمایتی که نیاز داشته، و کار هایی که در آنها  مستقل و توانمند بوده، را شفاف نمایید. اگر علائم ام اس شما محدودیت های جدیدی  را ایجاد کرده، نقش های خانگی خود را بر این اساس تنظیم کنید. برای مثال، در مواقعی توان بلند کردن یک سبد از لباس های شسته شده و جا به جایی آن را نداشته، اما در تا کردن و اتو کشی لباس ها نقش مهم خود را نشان می دهید.

در مواقعی که  توانایی های شناختی نامرئی و خاص  با ام اس ایجاد شده، آن توانایی ها را به اعضای خانواده یادآوری کنید. این توانایی ها شامل، عملکردهای سطح بالای مغز مانند حافظه، تمرکز، زبان یا حل مسئله می باشد. در زمان دیگر ، در صورت  فراموشی و عدم تمرکز، خانواده شما آن را  به عنوان عدم مراقبت تعبیر نمی کنند. در زمان خستگی شدید، خانواده را در جریان گذاشته و تصور نداشته که آنها از قبل در این مورد خبر داشتند. با این کارها به طور واضح و منظم از ارتباط خود با خانواده اطمینان حاصل نمایید.

بدانید و به این موضوع احترام گذاشته که هر فرد در خانواده شما مکانیسم مقابله خاص خود را در مواجهه با یک موقعیت چالش برانگیز دارد. برخی ترجیح داده که بطور کامل خود را در یادگیری بر مورد وضعیت شما قرار داده و برخی  هم ترجیح داده که افکار خود را در این مورد دور کنند. در کل ارتباطات دفاع از خود را با سطح راحتی، با هر یک از اعضای خانواده تنظیم کنید.


با دوستان

دوستان را در جریان چگونگی کارهای خود گذاشته و مطمئن شده که آنها متوجه عدم حضور شما در مکان های اجتماعی و میهمانی به دلیل علایم ام اس شما شده و در مقابل، فعالیت‌های جایگزینی، که برای شما راحت تر بوده از قبیل (ملاقات برای ناهار به جای خرید در مرکز) را به دوستان پیشنهاد دهید. زمانی که  مکالمات تلفنی باعث ایجاد خستگی و اختلال در استراحت شما شده، با استفاده از پیامک، ایمیل یا رسانه های اجتماعی به صورت الکترونیکی با دوستان خود ارتباط برقرار کنید.

با پزشک

منتظر انتخاب گزینه های درمانی پزشک  مانند فیزیوتراپی نبوده و خودتان موضوع را مطرح کنید.  سوالات و ایده هایی خود را در دفترچه ای مخصوص، یاد داشت کرده ،که در هنگام ویزیت با پزشک در مورد آنها صحبت کنید.

اگر از آنچه  که پزشک به شما گفته راضی نبوده، نظر دوم یا سوم  پزشک را در خواست کنید. اگر با متخصصی که به او مراجعه کرده، احساس راحتی نمی کنید، از پزشک خود خواسته که شما را به پزشک دیگری معرفی نماید. 

در محل کار

در صورت  تشخیص  جدید ام اس شما در محل کار، حق حفظ حریم خصوصی داشته  و موظف به افشای بیماری خود نمی باشید.

شما همچنین حق اشتغال دارید. در صورت پیشرفت علائم بیماری به حدی که عملکرد شغلی شما را تحت تأثیر قرار داده، حق دریافت یک تطبیق معقول را داشته که در قانون آمریکایی های دارای معلولیت ذکر شده است. گفتن وضعیت خود به همکارانتان درمورد تغییرات رفتاریتان مانند: خستگی، فراموشی یا ناتوانی فیزیکی حائز اهمیت می باشد. به احتمال زیاد همکاران شما خوشحال شده و در حد توانشان  به شما کمک خواهند کرد.

حقوق خود را بیاموزید

برای دفاع از حقوق خود، باید از خودشناسی کافی برخوردار باشید. برخی از حقوق شما شامل: دسترسی برابر به شغل، امکانات و خدمات دولتی، حمل و نقل عمومی و موسسات تجاری می باشد. مدتی را صرف آشنایی با چیزهایی  که از نظر قانونی حق آنها را داشته، کنید و این اطلاعات را با خانواده خود و کسانی که از شما حمایت کرده به اشتراک بگذارید.کلمات کلیدی : ام اس،آموزش دفاع از خود با ام اس،توانایی های شناختی نامرئی با ام اس،

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله