پسندیدم : ۶۹

يکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ ۱۰:۴۹

آیا میگرن با عوارض بارداری مرتبط است؟
بر اساس مطالعه مقدماتی که دیروز26 فوریه ۲۰۲۲ منتشر شد و در هفتاد و چهارمین نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا که در حال برگزاری می باشد، زنان مبتلا به میگرن، مواقعی در معرض خطر بیشتری از عوارض بارداری قرار گرفته که شامل: زایمان زودرس، فشار خون بالای بارداری و پره اکلامپسی می باشد.

 محققان دریافته که زنان مبتلا به میگرن با اورا ( هاله میگرن )  تا حدودی بیشتر، نسبت به زنان مبتلا به ( میگرن بدون اورا ) در معرض خطر پره اکلامپسی  می باشند.

 هاله ها: احساساتی بوده که قبل از سردرد ظاهرشده و اغلب باعث اختلال در بینایی مانند چشمک زدن چراغ ها، علائم حسی ( بی حسی و یا سوزن سوزن شدن ) و گفتاری ( لکنت زبان ) می شود.

 پره اکلامپسی: فشار خون بالا با علائم اضافی مانند پروتئین در ادرار در دوران بارداری بوده  که در مواقعی زندگی مادر و نوزاد را تهدید می کند.

دکتر الکساندرا پوردو اسمیت، نویسنده این مطالعه، از بیمارستان بریگام و زنان در بوستون، گفت: تقریباً 20 درصد از زنان، در سنین باروری میگرن را تجربه کرده، اما تأثیر میگرن بر نتایج بارداری به خوبی شناخته نشده است. 

"مطالعه بزرگ آینده‌نگر ما پیوندهایی بین میگرن و عوارض بارداری پیدا کرده که به اطلاع پزشکان و زنان مبتلا به میگرن در مورد خطرات احتمالی که باید در دوران بارداری از آنها آگاه بوده، کمک به سزایی می کند."

برای این مطالعه، بیش از 30000 مورد بارداری، را در حدود 19000 زن در یک دوره 20 ساله بررسی کردند. از این حاملگی ها، تشخیص میگرن 11 درصد از زنان، قبل از بارداری توسط پزشک گزارش داده شد.

محققان عوارض زنان در دوران بارداری مانند زایمان زودرس، به عنوان نوزاد متولد شده قبل از هفته 37 بارداری، دیابت بارداری، فشار خون بالای بارداری، پره اکلامپسی و وزن کم هنگام تولد را بررسی کردند.

پس از تنظیم سن، چاقی و سایر عوامل رفتاری و سلامتی که  بر خطر عوارض موثر بوده ، مشخص شده که، زنان مبتلا به میگرن در مقایسه با زنان بدون میگرن، 17 درصد بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس و 28 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به میگرن  و 40 درصد بیشتر در معرض افزایش فشار خون حاملگی و خطر پره اکلامپسی  می باشد.


 از 3881 حاملگی  10 درصد درزنان مبتلا به میگرن، و 8درصد در زنان بدون میگرن  زایمان زود رس را تجربه کردند. در این میان 7 درصد در زنان مبتلا به میگرن، و5درصد در زنان بدون میگرن  فشار خون بالای حاملگی، 

 مشاهده شد.

6 درصد در زنان  مبتلا به میگرن، و 3درصد در زنان  بدون میگرن، پره اکلامپسی  مشاهده شد.

هنگام بررسی میگرن با اورا ، در مقایسه با میگرن بدون با اورا، زنان مبتلا به میگرن با اورا ( هاله میگرن ) در مقایسه با زنان بدون میگرن،51 درصد، در مقایسه با زنان مبتلا به میگرن بدون بااورا، 29 درصد، بیشتر در معرض ابتلا به پره کلامپسی  می باشند.


تحقیقات نشان داده  که میگرن با دیابت بارداری و یا وزن کم هنگام تولد مرتبط نمی باشد.

«در حالی که خطرات این عوارض به طور کلی کم بوده، زنان با سابقه میگرن باید از خطرات احتمالی بارداری آگاه و با پزشک خود مشورت کنند.» تحقیقات بیشتری برای تعیین دقیق اینکه چرا میگرن در مواقعی با خطرات بالاتری از عوارض مرتبط بوده، مورد نیاز می باشد.

 پیشنهاد شده که زنان مبتلا به میگرن  نظارت و چکاپ  دقیق‌تری را در دوران بارداری انجام داده، تا عوارضی مانند پره اکلامپسی را در اسرع وقت شناسایی و مدیریت کنند.

 


کلمات کلیدی : دکتر الکساندرا پوردو اسمیت، پره اکلامپسی،میگرن،میگرن با اورا، عوارض بارداری و میگرن،هفتاد و چهارمین نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا،

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله