پسندیدم : ۳۸

شنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ ۱۱:۵۶

آیا استرس خطر حمله قلبی را افزایش دهد؟
استرس، بسیاری از قسمت های بدن، به ویژه قلب و سیستم قلبی عروقی را تحت تاثیر قرار می دهد.

محققان بیش از 900 بیمار مبتلا به بیماری قلبی زمینه‌ای اما پایدار را بررسی کردند. محققان چگونگی واکنش جریان خون به قلب نسبت به استرس فیزیکی و روحی را نشان می دهد. کاهش جریان خون به قلب، باعث حملات قلبی و سایر حوادث قلبی عروقی می شود

شرکت‌کنندگان در این مطالعه تست‌های استرس جسمی و روانی استاندارد شده‌ای داشته و تأثیر آن آزمایش‌ها بر جریان خون به قلب آنها اندازه‌گیری شد.

این تجزیه و تحلیل نشان داده که استرس روانی در طول یک یا هر دو آزمایش مطالعه بر قلب شرکت کنندگان تأثیر بیشتری می گذارد. شرکت‌کنندگانی که تحت فشار روانی قرار داشته، در سال های بعد از آزمایش‌ها، احتمال حمله قلبی غیرکشنده یا مرگ بر اثر بیماری قلبی عروقی داشتند.

به عبارت دیگر، استرس تأثیر قابل توجهی بر سلامت قلب داشته و خطر حمله قلبی و سکته را برای سال های آینده نیز افزایش می دهد.

 یک تجزیه و تحلیل در بیش از 24000 بیمار در 52 کشور انجام شد. این مطالعه در دروه پیگیری 5 ساله انجام شده و نشان داده، افرادی که سطح بالایی از استرس روانی را در سال قبل از مطالعه تجربه کرده، دو برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی می باشند.

تاثیر مغز بر قلب

در میان چیزهای دیگر، تحقیقات به ناحیه ایاز مغز به نام آمیگدال اشاره کرده تا پاسخ استرس را توضیح دهد. آمیگدال به عنوان "مرکز ترس" مغز نیز شناخته می شود.

در هنگام احساس استرس و ترس و یا اضطراب، آمیگدال روشن شده و سیل هورمون های استرس را به بدن فرستاده تا پاسخ جنگ یا گریز را فعال کند. در این هنگام  جریان خون به قلب  کاهش یافته و باعث کاهش اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز در قلب می شود.

در شرایط تهدید کننده زندگی، گریز از استرس یک امر ضروری می باشد. اما در یک روز کاری عادی که رئیس یا همکارتان شما را ناراحت کرده ، این پاسخ طبیعی چندان مفید و موثر نمی باشد.

با گذشت زمان، این سطح ثابت هورمون، باعث افزایش فشار خون شده که می توان منجر به :

  • التهاب در شریان ها
  • افزایش سطوح  چربی بدن
  • مقاومت به انسولین بیشتر

همه این اثرات  باعث ایجاد پلاک و بیماری شریانی شده که خطر ناشی از استرس، مشابه خطر ناشی از سایر عوامل، باعث افزایش سکته و حمله قلبی می شود. این عوامل شامل :

  • اضافه وزن یا چاقی
  • رژیم غذایی ضعیف
  • عدم ورزش

 پزشکان با بیماران خود در مورد حفظ وزن متوسط ​​و خوردن یک رژیم غذایی متعادل به منظور کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی صحبت کنند، آخرین تحقیقات نشان داده که بحث در مورد سطح  و کاهش استرس نیز ضروری می باشد.

 


کلمات کلیدی : استرس، حمله قلبی، آمیگدال،

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله