پسندیدم : ۵۹

چهارشنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۱ ۱۴:۴۶

کاهش ابتلا به زوال عقل با لیتیوم
دانشمندان پیوندی را شناسایی کرده‌که نشان داده لیتیوم  خطر ابتلا به زوال عقل را که نزدیک به یک میلیون نفر در بریتانیا به آن مبتلا شده،را کاهش می دهد.

تجزیه و تحلیل نشان داده که احتمال ابتلا به زوال عقل در بیمارانی که لیتیوم دریافت کرده،کمتر از افرادی بوده، که لیتیوم دریافت نکردند. اگرچه تعداد کلی بیماران دریافتی لیتیوم اندک می باشد باید با کار آزمایشی های تصادفی سازی و کنترل شده بزرگ ارتقا یافته و به یک درمان پیشگیرانه برای زوال عقل تبدیل شود.

لیتیوم معمولاً برای شرایطی مانند اختلال دوقطبی و افسردگی تجویز می شود. «اختلال دوقطبی و افسردگی، افراد را در معرض افزایش خطر زوال عقل قرار داده، بنابراین باید این اطلاعات در زمینه تجزیه و تحلیل و شناخت بیشتر لیتیوم مورد توجه قرار بگیرد.
این مطالعات از 29618 بیمارکه میانگین سنی آنها کمتر از 74 سال و تقریباً 40 درصد مرد بوده صورت گرفت.

در این مطالعات، 548 بیمار دوقطبی، با لیتیوم درمان شده که از این تعداد ۵۳ بیمار یا ۷/۹  درصد تشخیص زوال عقل داده شد. و 29070 بیمار دو قطبی، با لیتیوم درمان نشده که از این تعداد ۳۲۴۴ بیمار یا ۲/ ۱۱ درصد تشخیص زوال عقل داده شد. 

پس از کنترل عواملی مانند سیگار کشیدن، سایر داروها و سایر بیماری‌های جسمی و روانی، مصرف لیتیوم ، هم برای مصرف‌کنندگان کوتاه‌مدت و هم در طولانی‌مدت، باعث کاهش زوال عقل می شود.. با این حال، از آنجایی که تعداد کلی بیماران دریافت‌کننده لیتیوم کم بود و این یک مطالعه مشاهده‌ای بود، آزمایش‌های بالینی بزرگ‌تری برای ایجاد لیتیوم به عنوان یک درمان بالقوه برای زوال عقل مورد نیاز بود.

یکی دیگر از محدودیت های این مطالعه، تعداد محدود بیماران ابتلا به اختلال دوقطبی همراه با زوال عقل می باشد: "پیش بینی می شد که بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل بوده، زیرا این شایع ترین دلیل برای تجویز لیتیوم می باشد".اما تجزیه و تحلیل  خلاف این را نشان داد. هنوز خیلی زود است که با اطمینان صحبت کنیم، اما احتمالا لیتیوم خطر ابتلا به زوال عقل را در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی کاهش می دهد.


کلمات کلیدی : لیتیوم، دوقطبی، کاهش زوال عقل،

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله