پسندیدم : ۵۱

دوشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ ۱۹:۳۰

اولین درمان دارویی آپنه خواب
 تحقیقات جدید برای اولین بار راه درمان دارویی آپنه خواب را هموار نمود. در مقایسه با قبل، این درمان جدید، بطور متوسط مکث های تنفسی با بیش از ۲۰مکث در ساعت، برای بیمارانی که دارو تجویز شده را کاهش می دهد.

این درمان، مهار کربنیک انیدراز (CA) می باشد. CA آنزیمی است که برای حفظ تعادل بین اسید کربنیک و دی اکسید کربن در بدن عمل می کند. چندین دارو با خاصیت مهاری CA در حال حاضر در بازار موجود بوده و برای درمان گلوکوم، صرع و سایر اختلالات استفاده می شود.

در تحقیقات قبلی آزمایشات سیستماتیک  در مورد استفاده و یا عدم استفاده مهار کننده های CA  برای درمان آپنه خواب انجام نشد. 

مطالعه جدید  یک آزمایش بالینی تصادفی دوسو کور؛ (معمولاً در  انسانها انجام می شود و عواملی که باعث منحرف شدن نتیجه آزمایش شده، هم از دید شرکت کننده و هم از  مسئول یا مسئولان انجام آزمایش مخفی مانده است).این آزمایش در بین ۵۹ بیمار مبتلا به آپنه خواب متوسط ​​یا شدید انجام گرفت. در این آزمایش بیماران به طور تصادفی، به سه گروه زیر تقسیم شدند

  •  گروه دریافت کننده 200 میلی گرم مهارکننده CA
  • گروه دریافت کننده،۴۰۰ میلی گرم مهار کننده  CA
  • (گروه کنترل) که دارونما دریافت کردند.

 این مطالعه به مدت چهار هفته به طول انجامید.

 

مکث های تنفسی کمتر

نتایج آزمایش  نشان داده که، به طور کلی درمان،تعداد مکث های تنفسی را کاهش و اکسیژن رسانی را در طول شب افزایش می دهددر تعدادی از بیماران که معمولا دوز بالاتری تجویز شده، عوارض جانبی از قبیل سردرد و تنگی نفس بوجود می آید.