امتیاز شما :
امتیاز : ۵

دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ۰۲:۱۳

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

سطح LDL پایین و افزایش ریسک استروک هموراژیک

تحقیقات اخیر نشان داده است که زنانی که سطوح پایین تر LDL دارند در ریسک بیشتر ابتلا به استرک های همراژیک قرار دارند.

13 April 2019

طبق آخرین دستورالعمل کالج کاردیولوژی آمریکا  سطح بهینه LDL برای سلامت زیر 100 میلی گرم/دسی لیتر می باشد. این کلسترول جهت اعمال عملکردهای ویژه به سلولها حمل می گردد ولی در صورتی که سطح آن افزایش یابد می تواند در عروق تجمع یافته و باعث بروز بیماری های کاردیوواسکولار شود.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد نشان داد که بیماران با سطوح پایین تر از 100 LDL در ریسک بالاتر ابتلا به استروک هموراژیک قرار دارند. این نوع از استروک نسبت به استروک ایسکمیک ناشایع تر بوده ولی درمان آن دشوارتر می باشد.

استراتژی کاهش کلسترول و تری گلیسرید مانند رژیم غذایی یا  مصرف استاتین جهت جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی می باشد. اما تحقیقات اخیر نشان داده است که زنانی که در آنها سطح LDL خون بسیار پایین می باشد نسبت به مردان در ریسک بیماری هایی از جمله استروک هموراژیک قرار دارند.

نتایج این مطالعه در مجله نورولوژی منتشر گردید.

در این مطالعه اطلاعات 27937 زن با سن بالای 45 سال مورد بررسی قرار گرفت. این اطلاعات شامل سطح LDL، HDL و تری گلیسرید در شروع مطالعه می باشد. در این مطالعه اطلاعات ثبت شده از بیماران در طی 19 سال پیگیری بررسی گردید. محققان دریافتند که در طی این مدت 137 زن دچار سکته مغزی هموراژیک(0.8 درصد) شدند. مطالعه نشان داد که 9 بیمار از 1069 زن با LDL   پایین تر از 70 این واقعه عروقی را تجربه نمودند. این درحالی است که از 10067 بیمار با LDL 130-100 دچار این بیماری شدند (0.7درصد). در واقع این ریسک در بیماران با سطح LDL پایین دو برابر افراد با LDL بالا تخمین زده شد. این ارتباط در مورد تری گلیسرید هم مشاهده گردید. ولی این همراهی در مورد کلسترول تام و HDL مشاهده نشد.

به طور خلاصه لازم است بیماران با تری گلیسرید و LDL پایین توسط پزشک از نظر سایر ریسک فاکتورهای استروک مانند فشار خون بالا و سیگار مانیتور شوند.

لازم است که بررسی های بیشتر در جهت یافتن علت همراهی مذکور انجام گردد. این مطالعه محدودیت های از جمله عدم ارزیابی مجدد کلسترول و عدم بررسی اثر فاکتورهای وابسته به مونوپوز برای ابتلا به استروک داشته است.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : استروک هموراژیک، کلسترول، LDL، تری گلیسرید

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله