امتیاز شما :
امتیاز :

دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ۰۲:۱۶

تازه های بیماری های روانپزشکی

داروی آزمایشی توانست علائم ترک اپیوئید را کاهش دهد

دارویی که محققان جهت درمان افسردگی ابداع کردند می تواند در کاهش علائم ترک اوپیوئید نیز موثر باشد.
علائم ترک اپیوئید یک تجربه چالش برانگیز است. داروهایی که جهت کنترل این علائم در دسترس می باشد عوارض بسیار زیادی دارد. این داروها لازم است مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند که نه تنها ایده آل نبوده بلکه احتمال عود مصرف را بالا می برد.

تحقیقات جدید مبنی بر مزایای استفاده از یک داروی آزمایشی موسوم به Rapastinel می باشد. این دارو ابتدا جهت درمان افسردگی اساسی تولید شده است. این دارو تاثیر قابل توجهی روی علائم ترک در نمونه های موش در عرض چند روز داشته است. Rapastinel در چند روز ابتدایی که علائم ترک بسیار آزار دهنده می باشد می تواند بدون ایجاد عوارضی کمک کننده باشد. همچنین می تواند بیماران را از استفاده طولانی مدت از داروهای دیگر بی نیاز سازد.

نتایج این مطالعه در نشست سالانه American Society for Pharmacology and Experimental Therapeutics در اورلاندو ارائه خواهد شد.

وابستگی فیزیکی و سایکولوژیک مشکل جدیدی است که بیماران پس از ترک با آن مواجه می شوند. در زمان ترک علائمی چون تهوع، استفراغ، اضطراب، بیخوابی، فلاشینگ، تعریق، کرامپ عضلانی و علائم گوارشی گریبانگیر بیماران می گردد. لکثر بیماران جهت رهایی از این  عوارض از متادون یا بوپرنورفین استفاده می کنند. این ترکیبان به نوبه خود دارای عوارض بوده ولی می توانند از عود مصرف برای دراز مدت جلوگیری نمایند.

تحقیقات جدید نشان داده است که rapastinel برای افسردگی موثر نمی باشد اما دارو به خوبی تحمل شده و عوارضی ندارد. تحقیقات نشان داده است که رت هایی که تحت درمان با rapastinel قرار گرفته اند در مقایسه با آنهایی که سالین یا کتامین دریافت کردندعلائم ترک کمتری را تجربه کردند.

پیش از ورود این دارو به مطالعات بالینی لازم است بررسی های اثربخشی آن در سطح مولکولی انجام شود.

تهیه کننده و مترجم خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : اوپیوئید، علائم ترک، داروی ضد افسردگی، Rapastinel

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله