امتیاز شما :
امتیاز :

يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ۱۹:۱۸

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

استفاده از داروهای جلوگیری کننده از رد پیوند در درمان آلزایمر

مطالعه روی نمونه های موش سرنخ هایی در مورد نقش داروهای ضد رد پیوند در جلوگیری از پیشروی بیماری آلزایمر در مراحل ابتدایی بیماری بدست داده است.
March 21, 2018

By Deborah Wormser, UT Southwestern Medical Center
آلزایمر نوع پیشرونده ای از دمانس است که حدود 5 میلیون نفر در آمریکا از آن رنج می برند. گرچه این بیماری بعد از سن 65 سالگی نمایان می شود، اما تغییرات بافت مغزسالها قبل از شروع علائم آغاز می گردد.

محققان در زمینه چگونگی از بین رفتن ارتباطات بین نورون ها و سیناپس در این بیماری مطالعاتی انجام داده اند. این فقدان منجر به بروز تغییرات رفتاری و حافظه خواهد شد.


طبق یافته های محققان، بتا آمیلوئید که در بافت مغز بیماران مبتلا به آلزایمر افزایش می یابد، پروتئینی تحت عنوان calcineurin را فعال می سازد. Calcineurin فعال شده باعث مهار پروتئین دوم به نام Pin1 و در نهایت منجر به از دست رفتن رشته های دندریتیک و سیناپس خواهد شد.

محققان توانستند موش هایی را به روش مهندسی ژنتیک تحت تاثیر قرار دهند که قادر به تولید Pin1 نبودند و به این ترتیب فرآیند از بین رفتن رشته های دندریتیک و سیناپس ها، حتی در صورت عدم تماس با بتا آمیلوئید دو برابر شد که این نشان دهنده نقش مهم Pin1 در پروسه مذکور می باشد.

مطالعات تکمیلی بیانگر این است که سیناپس ها در صورت دریافت Pin1 مازاد یا قرارگیری در معرض FK506 می توانند از این پروسه تخریب در امان باشند. FK506 دارویی است که calcineurin را بلوک می نماید و در حال حاضر دارای تاییدیه FDA جهت جلوگیری از رد پیوند ارگان های توپر می باشد. قدیمی ترین داروها در این خانواده سیکلوسپورین می باشد.

مطالعات انجام شده در Galveston نشان می دهد که نرخ ابتلا به آلزایمر در بیمارانی که بدنبال پیوند تحت درمان طولانی مدت با FK506 قرار گرفتند، کمتر از حد انتظار است.

محققان برآنند که تاثیر FK506 را در مطالعات بالینی با هدف استفاده درمانی در مراحل اولیه آلزایمر مورد بررسی قرار دهند. داروهای ضد رد پیوند از طریق تعدیل سیستم ایمنی عمل کرده که نتیجه آن می تواند افزایش ریسک ابتلا به عفونت باشد. طبق مطالعات، دوزهای پایین تر FK506 در مقایسه با دوز مورد استفاده در جلوگیری از رد پیوند می تواند از نورون ها در برابر بتا آمیلوئید،  بدون ایجاد تعدیل قابل توجه ایمنی، محافظت نماید.


اطلاعات بیشتر:

Nancy R. Stallings et al. Pin1 mediates Aβ42-induced dendritic spine loss, Science Signaling (2018). DOI: 10.1126/scisignal.aap8734


کلمات کلیدی : آلزایمر، داروی ضد رد پیوند، FK506، سیکلوسپورین

نسخه چاپی
حامیان مجله