پسندیدم : ۲۲۶

پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۹۷ ۱۲:۲۸

تازه های بیماری زنان و زایمان

موفقیت روش جدیدی از ایمنی درمانی در درمان سرطان سینه

یک اپروچ تازه ایمنی درمانی توسط محققان انیستیتو ملی سرطان توانست باعث پسرفت سرطان سینه در بیمارانی که به سایر درمان ها جواب نداده اند، شود.
June 4, 2018

National Cancer Institute

 

یک اپروچ تازه ایمنی درمانی توسط محققان انیستیتو ملی سرطان توانست باعث پسرفت سرطان سینه در بیمارانی که به سایر درمان ها جواب نداده اند، شود. بیماران در مطالعه ای به سرپرستی دکتر استیون روزنبرگ(Steven Rosenberg) وارد شدند و نتایج این مطالعات در تاریخ 4 ژوئن 2018 در Nature Medicine. NCI منتشر گردید.

محققان روشی جهت تشخیص موتاسیون های ظهور یافته در سرطان که توسط سیستم ایمنی قابل شناسایی باشد، ابداع کردند. این روش در حال حاضر در سطح تحقیقات قرار دارد. از آنجا که این اپروچ تازه به ایمنی درمانی به موتاسیون وابسته است و نه به نوع سرطان، امکان استفاده از این روش برای درمان انواعی از سرطان ها وجود دارد.

اپرچ جدید ایمنی درمانی، یک نوع اصلاح یافته از انتقال انتخابی سلولی (ACT) می باشد. ACT در درمان ملانوما اثربخش می باشد. در این نوع از سرطان سطوح بالایی از موتاسیون های سوماتیک و اکتسابی دیده می شود. این روش در برخی سرطان های اپیتلیالی و با موتاسیون های پایین از جمله معده، مری، تخمدان و سینه کاربرد کمتری دارد.

در یک مطالعه فاز 2 در حال انجام، محققان در حال ابداع نوعی از ACT هستند که از لنفوسیتهای نفوذی (infiltrating lymphocytes) که به طور اختصاصی موتاسیون های سلول های تومورال را هدف قرار می دهد استفاده شود. همانند سایر انواع ACT، TILs انتخابی در مقادیر بالا در آزمایشگاه رشد یافته و سپس به بیمار مجددا تزریق می گردد تا پاسخ ایمنی قوی تری علیه تومور ایجاد گردد.

بیماری با نوع متاستاتیک سرطان سینه بعد از دریافت چندین درمان از جمله کموتراپی و هورمون درمانی و عدم پاسخ به آنها، وارد مطالعه شدند. جهت درمان، سکانس DNA و RNA از یکی از تومور ها تهیه شد و 62 موتاسیون مختلف در آن مشاهده گردید.

در مرحله بعد، ، TILs مختلف از بیمار، جهت شناسایی لنفوسیتهایی که یک یا بیشتر از یکی از این موتاسیون ها را شناسایی می کنند، مورد بررسی قرار گرفتند. TILs حدود چهار پروتئین جهش یافته را شناسایی کردند. این سلول ها سپس توسعه داده شده و مجددا به بیمار تزریق گردید. Pembrolizumab جهت جلوگیری از غیر فعالسازی سلول های T تزریق شده، به بیمار داده شد. بعد از این درمان تمام سلول های سرطانی ناپدید گشت و تا 22 ماه اثری از آن دیده نشد.

در صورتی که این روش در مقیاس های بزرگتری بررسی گردد امید است که بتواند در سایر انواع سرطان ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

محققان نتایج مشابهی با استفاده از TIL های هدفمند شده برای درمان انواع سرطان های اپیتلالی از جمله کبد و کولورکتال مشاهده کردند. این یافته در مورد سرطان های ارگان های توپر بسیار مهم می باشد زیرا ACT در درمان این دست از سرطان ها موفق نبوده است.

 

اطلاعات بیشتر:

Nikolas Zacharakis et al, |Immune recognition of somatic mutation leading to complete durable regression in metastatic breast cancer, Nature Medicine (2018). DOI: 10.1038/S41591-018-0040-8

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : سرطان سینه، ایمنی درمانی، ACT

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله