پسندیدم : ۱۸۳

شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۹۷ ۱۳:۳۶

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

دارویی جهت بهبود عملکرد مثانه در آسیب نخاعی

یک داروی آزمایشی که ارتباط غیر طبیعی نورون ها را بعد از آسیب نخاعی بلوک می نماید، روزی خواهد توانست که کیفیت زندگی را با بهبود عملکرد مثانه بالا برد.
 

June 5, 2018
by Misti Crane, The Ohio State University

 

یک داروی آزمایشی که ارتباط غیر طبیعی نورون ها را بعد از آسیب نخاعی بلوک می نماید، روزی خواهد توانست که کیفیت زندگی را با بهبود عملکرد مثانه بالا برد.

محققان دانشگاه اوهایو، دارویی را که در حال حاضر تنها در سطح تحقیقات قابل دسترس می باشد را جهت بررسی پتانسیل بهبود عملکرد مثانه بعد از آسیب نخاعی در موش مطالعه کردند و به نتایج امیدوار کننده ای دست یافتند.

داروی آزمایشی LM11A-31 به کمک بلوک عملکرد فاکتور رشد عصبی (ProNGF) و گیرنده ای تحت عنوان p.75.ProNGF اثر امیدوار کننده ای پس از آسیب نخاعی دارد.

طبق مطالعات دکتر سونگ اوک یون (Sung Ok Yoon) بعد از یک ماه درمان با این دارو در موش های با آسیب نخاعی، حجم مثانه به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و به میزان نرمال نزدیک شد.

نتایج این مطالعه در مجله Clinical Investigation منتشر شد.

در انسان، آسیب نخاعی ارتباط بین مثانه و مغز را با مشکل روبرو می سازد که منجر به اختلال در توانایی طبیعی دفع ادرار خواهد شد. این آسیب منجر به پری بیش از حد مثانه می گردد که باعث افزایش فشار مثانه و در نتیجه بزرگی آن به علت افزایش ضخامت دیواره عضلانی آنم می شود. این تغییرات باعث برگشت ادرار به مثانه و در نتیجه افزایش ریسک عفونت ادراری می گردد.

افراد دچار آسیب نخاعی در نهایت به کاتتر ادراری جهت دفع وابسته خواهند شد.

یک ارتباط جدید در سیستم عصبی به دنبال آسیب نخاعی ایجاد می گردد که باعث دفع غیر ارادی ادرار و در واقع بی اختیاری خواهد شد.

در حال حاضر هیچ دارویی جهت درمان اختلال عملکرد مثانه به دنبال آسیب نخاعی تاییدیه ندارد. اختلالی که باعث کاهش کیفیت زندگی بیماران می گردد.

این داروی آزمایشی باعث حفظ فشار طبیعی مثانه و کاهش خروج غیر ارادی ادرار در موش گردید.

از آنجا که این دارو ارتباط نرمال بین مثانه و مغز را بر نمی گرداند، یک درمان قطعی نمی باشد. طبق مطالعات روی نمونه های موش، این درمان بیماران باعث کاهش حجم مثانه خواهد شد که این منجر به ریسک پایین تر عفونت مثانه و رفلاکس ادراری و بی اختیاری می گردد.

یون و همکارانش با کمک نمونه اخذ شده از 2 بیمار با آسیب اخیر نخاعی، حضور proNGF در ادرار را در عرض چند ساعت پی از آسیب نخاعی تایید کردند. ادرار بیماران نرمال فاقد این فاکتور رشد است. طبق اظهارات یون دارویی که فعالیت proNGF را بلوک نماید می تواند در انواعی از آسیب های نخاعی که منجر به اختلال عملکرد مثانه می گردد، مورد استفاده قرار گیرد.

 

اطلاعات بیشتر:

Jae Cheon Ryu et al, Role of proNGF/p75 signaling in bladder dysfunction after spinal cord injury, Journal of Clinical Investigation (2018). DOI: 10.1172/JC197837


کلمات کلیدی : آسیب نخاعی، LM11A-31

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله