پسندیدم : ۲۴۶

چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۹۷ ۱۴:۳۱

تازه های بیماری های پوست و مو

روش جدید کاهش چاقی شکمی

طبق اظهارات دکتر موراد آلام (Murad Alam) کربوکسی تراپی می تواند به عنوان یک روش جدید و موثر در کاهش چربی عمل نماید.
 

June 8, 2018

NorthWestern University

 

تزریق کربن دی اکسید جهت کاهش چربی های شکمی برای اولین بار در یک مطالعه تصادفی مورد آزمایش گردید. در هر حال طبق مطالعات Northwestern Medicine تغییرات متوسط بوده و تاثیر طولانی مدت در کاهش چربی نشان نداده است.

نتایج این مطالعه در مجله American Academy of Dermatology منتشر گردید.

طبق اظهارات دکتر موراد آلام (Murad Alam) کربوکسی تراپی می تواند به عنوان یک روش جدید و موثر در کاهش چربی عمل نماید.

مزایای این روش جدید این است که ایمن و ارزان بوده  و در بیمارانی که روش های طبیعی را ترجیح می دهند نیز ارجحیت دارد.

از مزایای دیگر آن می توان به عدم بر جا گذاشتن اسکار اشاره نمود.

روش هایی که در حال حاضر جهت کاهش بافت چربی به صورت غیر تهاجمی استفاده می شوند شامل کرایولیپولیز، امواج فراصوت، رادیوفرکوئنسی، آدیپولیپولیز و لیپولیزر می باشد.

کربوکسی تراپی ابتدا در خارج از آمریکا با تعداد کمی مطالعه بالینی انجام گردید و نشان داد که این روش می تواند امکان بهبودی پایدار خطوط شکمی را فراهم سازد. روش اثرگذاری کربوکسی تراپی به طور کامل مشخص نمی باشد. محققان بر این باورند که تزریق کربن دی اکسید باعث تغییراتی در میکروسیرکولیشن شده و سلول های چربی را تخریب می نماید.

هیچ مطالعه تصادفی برای بررسی اثربخشی و مزایای این روش در دراز مدت انجام نگردیده است. هدف این مطالعه ارزیابی تاثیر گذاری کربوکسی تراپی جهت کاهش چربی  با ماندگاری بیش از 6 ماه، در یک مطالعه تصادفی کنترل می باشد.

در این مطالعه 16 فرد بالغ با BMI: 22-29 وارد گردیدند و به طور تصادفی تحت تزریق هفتگی گاز کربن دی اکسید در یک سمت شکم و روش دیگر در سمت مقابل به طور هفتگی برای مدت 5 هفته قرار گرفتند. یک سونوگرافی دقیق، کاهش چربی های سطحی بعد از 5 هفته را نشان داد که این نتیجه در هفته 28 پایدار نبود. وزن بیماران در طول مطالعه تغییری نکرد.این یافته نشان می دهد که این روش یک پروسه متابولیک موقتی را ایجاد می نماید که باعث کاهش اندازه سلول های چربی بدون مرگ آنها می گردد.

اگر این روش بتواند اثرات طولانی مدت داشته باشد می تواند جهت کاهش چربی به عنوان یک روش غیر تهاجمی به بیماران پیشنهاد شود.

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : چاقی شکمی، کربوکسی تراپی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله