پسندیدم : ۱۹۰

يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۹۷ ۱۰:۳۳

تازه های بیماری های زنان و زایمان

سطوح بالای ویتامین D و کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه

محققان دانشگاه کالیفرنیا پیشنهاد کردند که سطح بالای ویتامین D ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.
 

June 15, 2018

University of California-San Diego

 

محققان دانشگاه کالیفرنیا پیشنهاد کردند که سطح بالای ویتامین D ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد. مطالعه اپیدمیولوژی این محققان در تاریخ 15 ژوئن به صورت آنلاین در PLOS ONE منتشر گردید.

اطلاعات مربوط به این مطالعه از دو مطالعه بالینی تصادفی با 3325 بیمار و یک مطالعه آینده نگر شامل 1713 شرکت کننده جهت ارزیابی ارتباط بین ابتلا به سرطان پستان در خانم ها و سطح بالای 25-hydroxyvitamin D که فرم فعال ویتامین D در خون می باشد، بدست آمد.

کلیه بیماران زنان با سن بالای 55 بودند. میانگین سنی آن ها 63 بدست آمد. داده های این مطالعه در فاصله سال 2002 و 2017 استخراج گردید. شرکت کنندگان در این مطالعه در ابتدای مطالعه مبتلا به سرطان سینه نبودند و به مدت 4 سال پیگیری شدند و سطخ ویتامین D خون در هر ویزیت اندازه گیری شد.

در طول این مطالعات 77 کیس جدید سرطان سینه تشخیص داده شد. شیوع وابسته به سن آن 512 به ازای 100000 فرد در سال بدست آمد.

محققان کمینه سطح سلامت 25(OH)D در پلاسمای خون را 60 نانوگرم در میلی لیتر پیشنهاد کردند که بالاتر از مقدار در نظر گرفته شده توسط Institute of Medicine در سال 2010 می باشد (20نانوگرم در میلی لیتر). گروه هایی از جمله GrassrootsHealth سطح بالاتری از ویتامین D را به عنوان مقدار مناسب پیشنهاد کرده اند (50 نانوگرم در میلی لیتر).

طبق اظهارات دکتر سدریک گارلند (Cedric Garland) مطالعه حاضر نشان داد ریسک ابتلا به سرطان سینه در بیماران با سطح سرمی ویتامین D بالای 60 نانوگرم در میلی لیتر در مقایسه با بیماران با سطح سرمی کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر حدود 5/1 است. در واقع ریسک ابتلا به این سرطان با افزایش سطح ویتامین D کاهش می یابد.

در این مطالعه فاکتورهای متعددی از جمله سن، نمایه توده بدن، سیگار، مصرف مکمل کلسیم جهت تخمین این ارتباط دخیل گردید. در مجموع افزایش سطح سرمی ویتامین D به بالای 20 نانوگرم در لیتر نقش مهمی در پیشگیری از سرطان سینه دارد.

گارلند که قبلا ارتباط بین سطح سرمی ویتامین D و انواع سرطان ها را مورد مطالعه قرار داده بوده است، طبق مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی ارتباط مذکور در فوق را تایید کرده است. اما اینگونه توضیح داده است که مطالعات اپیدمیولوژیک پراکندگی و تعیین کنندگی سلامت و بیماری را تعیین می نماید اما در زمینه لازم و ملزوم بودن وارد نمی شود.

این مطالعه به بیماران مونوپوز محدود شده است. مطالعات بیشتری در جمعیت بیماران در سنین باروری نیز مورد نیاز است. از طرفی جمعیت ارزیابی شده عمدتا سفید پوست بوده اند در نتیجه مطالعات تکمیلی در نژاد های دیگر نیز نیاز می باشد. با همه این وجود باز هم این مطالعه بیانگر این ارتباط قوی می باشد.

طبق گفته دکتر گارلند جهت دستیابی به سطوح 60 نانوگرم در لیتر از ویتامین D، به مقادیر 4000 تا 6000 واحد بین المللی از مکمل خوراکی به صورت روزانه نیاز است. این مقدار با تماس با آفتاب برای 15-10 دقیقه در روز با پوشش اندک کاهش می یابد.

در حال حاضر میانگین مقادیر مورد نیاز روزانه این ویتامین 400 واحد برای کودکان تا سن یکسالگی و 600 واحد برای سن 1 تا 70 سال و 800 واحد برای افراد بالای 70 سال طبق پیشنهاد آکادمی ملی پزشکی مطرح شده است.

بجز در موارد مانیتورینگ دقیق ، مصرف ویتامین D نباید از 10000 واحد در روز تجاوز نماید. سطوح بالای 125 نانوگرم در لیتر از این ویتامین عوارض جانبی از جمله تهوع، یبوست، کاهش وزن، اختلال ریتم قلب و تخریب کلیه در بر خواهد داشت.

 

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : سرطان سینه، ویتامین D

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله