پسندیدم : ۲۲۵

شنبه ۹ تير ۱۴۹۷ ۲۰:۴۹

تازه های بیماری های داخلی

گامی نوین در جهت جایگزینی انسولین تزریقی با نوع خوراکی آن

محققانof Engineering and Applied Science Harvard John A. Paulson School موفق به اختراع یک روش خوراکی جهت استفاده از انسولین شدند.
 

June 25, 2018

Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Science

 

انسولین خوراکی می تواند کیفیت زندگی بیش از 40 میلیون فرد مبتلا به دیابت نوع یک در سراسر جهان را ارتقا داده و همچنین مانع از بروز تعداد زیادی از عوارض تهدید کننده حیات، که نتیجه خودداری بیماران از روش های تزریقی مصرف انسولین می باشد، شود.

نتیجه این مطالعه در PNAS منتشر گردید.

انسولین تراپی از طریق تزریق زیرجلدی و یا با کمک پمپ پتاسیم می تواند سطح قند خون را در اکثریت بیماران در محدوده نرمال  حفظ نماید. اما بسیاری از بیماران به علت دردناک بودن این روش، فوبی از نیدل و مغایرت با فعالیت های روزمره از استفاده از این روش خودداری می کنند، که نتیجه آن کنترل ضعیف قند خون و در نتیجه عوارض جدی خواهد بود.

یافتن روشی برای رساندن انسولین به بدن از طریق خوراکی بسیار دشوار خواهد بود. ساختمان های پروتئینی در برخورد با محیط اسیدی معده به خوبی عمل نمی نماید و جذب محدودی در روده خواهند داشت. کلید اپروچ جدید، حمل انسولین در مایع یونیک متشکل از کولین و گرانیک اسید در داخل یک کپسول با پوشش مقاوم در برابر اسید می باشد. این فرمولاسیون از نظر زیستی سازگار بوده، تولید آسانی دارد و می تواند برای دو ماه در دمای محیط نگهداری شود که این مدت در مقایسه با انسولین های تزریقی موجود در بازار بیشتر می باشد.

وقتی انسولین هضم گردد پیش از جذب در جریان خون،  با موانع وچالش هایی مواجه خواهد شد. محققان با کپسوله کردن فرمولاسیون مایع انسولین-یونیک در پوشش روده ای توانستند بر مانع اول که اسید معده می باشد، غلبه کنند. این پوشش پلی مری با قرارگیری در محیط آلکالینی روده از بین می رود و مایع یونیک آزاد می گردد.

طبق گفته دکتر آمریتا بانرجی، وقتی مولکول پروتئینی چون انسولین وارد روده می گردد، در معرض آنزیم هایی قرار می گیرند که عملکرد آن ها تقسیم پروتئین ها به اسیدهای آمینه می باشد. اما مایع  یونیک حامل انسولین پایدار می ماند.

فرمولاسیون کولین-گرانیک اسید در معرض دو سد نهایی می باشد: لایه موکوسی دیواره روده و اتصالات محکم دیواره روده که مولکول های درشتی مانند انسولین توانایی عبور از آن را ندارند. با وجود تحقیقات فراوان و روش های متنوعی که برای فایق آمدن بر این موانع مورد امتحان قرار گرفته است همچنان انسولین خوراکی در دسترس نمی باشد. مطالعه دکتر مارک پراسنیتز و همکارانش نتایج امیدوار کننده ای در زمینه تولید انسولین خوراکی بدست آورده است.

انسولین خوراکی بسیار نزدیک تر به روشی است که از طریق آن پانکراس یک فرد سالم انجام می دهد و انسولین را به کبد رسانده و 80 درصد آن گرفته شده و مابقی وارد گردش  خون می گردد. این روش عوارض تزریق طولانی مدت انسولین را ندارد.

طبق گفته محققان تولید این نوع از انسولین در یک مرحله بوده، آسان و ارزان قیمت می باشد. آن ها امیدوارند که برای انجام مطالعات انسانی در این زمینه تاییدیه دریافت نمایند. سازمان غذا و دارو دوز مجاز روزانه کولین  و گرانیک اسید را اعلام کرده است.

در صورت موفقیت مطالعات تکمیلی این روش می تواند برای تمام انواع مولکول های پروتئینی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

اطلاعات بیشتر:

Amrita Banerjee et al., Ionic Liquids for oral insulin delivery. PNAS (2018). DOI: 10.1073/pnas.1722338115

 

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : دیابت، انسولین خوراکی

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله