پسندیدم : ۳۴۲

جمعه ۲۲ تير ۱۴۹۷ ۱۱:۵۷

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

درمانی نوین جهت به تعویق انداختن آتروفی عضلانی در بیماری ALS

طبق مطالعات جدید انجام شده در Case Western Reserve University مکمل یک پروتئین موجود در نخاع می تواند مانع از بروز علائم بیماری ALS شود. محققان دریافتند که سطح بالای پروتئینی تحت عنوان mitofusion ۲ یا Mfn۲ می تواند از دژنراسیون عصب، آتروفی عضلانی و فلج در مدل های موش مبتلا به این بیماری جلوگیری نماید.
 

July 12, 2018

Case Western Reserve University

 

طبق مطالعات جدید انجام شده در Case Western Reserve University مکمل یک پروتئین موجود در نخاع می تواند مانع از بروز علائم بیماری ALS شود.  محققان دریافتند که سطح بالای پروتئینی تحت عنوان  mitofusion 2 یا Mfn2 می تواند از دژنراسیون عصب، آتروفی عضلانی و فلج در مدل های موش مبتلا به این بیماری جلوگیری نماید. از آنجا که ذخایر Mfn2در بیماری ALS تهی می گردد، مکمل آن می تواند یک درمان نوین برای این بیماری محسوب گردد.

بیماری ALS یک اختلال پیشرونده می باشد که سلول های عصبی موتور را تحت تاثیر قرار می دهد.  این بیماران به تدریج توانایی کنترل حرکات عضلات خود را از دست داده و در نتیجه قدرت تکلم، خوردن، حرکت و تنفس نخواهند داشت. مکانیسم سلولی این بیماری در دسته ای از دمانس نیز مشاهده شده است. این یافته اخیر امیدی تازه برای حدود 15000 بیمار ALS در آمریکا ایجاد کرده است.

طبق اظهارات دکتر زینگلانگ ونگ، محققان روشی برای کاهش آتروفی عضلانی مرتبط با سن و ALS کشف کرده اند. قابل توجه است که با این روش، شروع علائم این بیماری برای 67 روز قابل به تعویق اندازی می باشد.

نتایج این مطالعه در تاریخ 12 جولای 2018 در Cell Metabolism منتشر گردید. این نتایج نشان داد که محققان توانستند آتروفی عضلانی و فلج را به آسانی از طریق افزایش سطح Mfn2 در نخاع نمونه های موش مبتلا به ALS متوقف سازند.

دکتر ونگ و همکارانش در مطالعات خود از پرکاربردترین نمونه های موش مبتلا به ALS استفاده کردند. آن ها با استفاده از روش های مهندسی ژن روی موش های بیمار، سطح Mfn2 را افزایش دادند. این تغییر تنها در سلول های عصبی که از نخاع منشعب شده و به فیبرهای عضلانی متصل می گردد، صورت گرفت. در مراحل پیشرفته بیماری، موش های با سطح بالای Mfn2 در این اعصاب سالم تر بوده و شواهدی دال بر آتروفی عضلانی، اختلال گیت یا قدرت عضلانی بر خلاف گروه کنترل نشان ندادند. حتی موش هایی که تحت تخریب شدید رشته های عصب سیاتیک قرار گرفتند از سطوح بالای Mfn2 سود بردند.

طبق اظهارات دکتر ونگ، از آنجا که پروتئین های مسبب ALS در تمام بافت ها و ارگان ها یافت می شود، افزایش سطح Mfn2 به ویژه در سلول های عصبی جهت جلوگیری از فقدان عضلات اسکلتی در موش های مبتلا به ALS کافی می باشد.

با مطالعه سلول های عصبی اخذ شده از موش ها، چگونگی اثر محافظت کننده Mfn2 مشخص گردید. محققان دریافتند که Mfn2 همراه با مواد مغذی در ساختارهای سلولی تحت عنوان میتوکندری یافت می گردد. تحقیقات نشان می دهد که میتوکندری ها در طول آکسون های سلول های عصبی حرکت کرده و مواد مغذی را به محل تلاقی سلول های عصبی و فیبرهای عضلانی می رساند. در واقع نقش میتوکندری، رساندن پروتئین در طول آکسون ها جهت جلوگیری از دژنراسیون سیناپسی می باشد.

انتقال سلولی تنها وظیفه میتوکندری نمی باشد بلکه در تولید انرژی سلولی جهت حفظ عملکرد نیز دخیل است. تحقیقات دکتر ونگ و همکارانش نشان می دهد که میتوکندری Mfn2 را در سطح خود با هدف حمل مواد مغذی تحت عنوان calpstatin استفاده می نماید. Calpstatin آنزیم های مضری را که باعث تخریب اعصاب و فیبرهای عصبی می گردد، محدود می سازد. میتوکندری ها با کمک Mfn2 مولکول های calpstatin را در طول آکسون سلول های عصبی حمل می نماید. Calpstatin مانع ازتخریب ارتباط سیناپسی می گردد. قابل ذکر است که میتوکندری نمی تواند مواد مغذی را بدون کمک Mfn2 حمل نماید.

کمبود Mfn2 یا موتاسیون آن در بیماران مبتلا به ALS، نوروپاتی محیطی، بیماری آلزایمر و سایر بیماری های نورودژنراتیو که اختلال در سیناپس ها دارند، مشاهده می شود. مکمل های Mfn2 می تواند یک درمان رایج و اثربخش برای بیمارانی با آسیب عضلانی و انواعی از بیماری های نورودژنراتیو مرتبط با از دست رفتن سیناپس ها باشد.

 

اطلاعات بیشتر:

Wang, L., et al.’’ Mitofusion 2 regulates axonal transport of calpastatin toprevent neuromuscular synaptic elimination in skeletal muscles.” Cell Metabolism. DOi: 10.1016/j.cmet.2018.06.011

 تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : Mfn2 ,ALS

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله