پسندیدم : ۱۷۳

دوشنبه ۲۵ تير ۱۴۹۷ ۱۶:۲۵

تازه های انکولوژی

اثرا ت ضد سرطانی محصول حاصل از متابولیسم امگا-۳

طبق مطالعه انجام شده در دانشگاه Illinois روی نمونه های موش، گروهی از مولکول ها که به دنبال متابولیسم اسیدهای چرب امگا-۳ شکل می گیرد می تواند مانع از رشد و انتشار سرطان گردد.
July 13, 2018

by Liz Ahlberg Touchstone, University of Illinois at Urbana-Champaign

 

طبق مطالعه انجام شده در دانشگاه Illinois روی نمونه های موش، گروهی از مولکول ها که به دنبال  متابولیسم اسیدهای چرب امگا-3 شکل می گیرد می تواند مانع از رشد و انتشار سرطان گردد. مولکول هایی تحت عنوان اندوکانابینوئیدها به طور طبیعی در بدن تولید شده و بسیار شبیه به کانابینوئیدهای یافت شده در ماریجوانا هستند. اما اثرات سیکوتروپیک آن را ندارند.

در موش های مبتلا به استئوسارکوما، اندوکانابینوئیدها رشد تومور و عروق زایی را محدود ساخت و نیز مانع از مهاجرت سلو ل های سرطانی و همچنین باعث مرگ آن ها گردید. استئوسارکوم یک نوع از سرطان استخوان است که بسیار دردناک بوده و درمان آن دشوار است. نتایج این مطالعه در مجله Medicinal Chemistry منتشر گردید.

طبق گفته دکتر آدیتی داس، یک سیستم  اندوکانابینوئید وجود دارد که دارای اثرات ضد التهابی و کاهنده درد می باشد. اکنون اثر ضد سرطانی آن نیز دیده شده است به این صورت که مانع از پرولیفراسیون و مهاجرت سلولی می گردد. در واقع این مولکول ها در مشکلات بسیاری چون سرطان، التهاب و درد تاثیرگذار خواهند بود.

در سال 2017 محققان دانشگاه Illinois گروه جدیدی از متابولیت های اسیدچرب امگا-3 تحت عنوان اندوکانابینوئید اپوکساید یا EDP-EAs را کشف کردند. در واقع آن ها نشان دادند که این مولکول ها اثرات ضد التهابی داشته و رسپتور مشابه رسپتور کانابیس را تحت تاثیر قرار می دهد.

از آن جا که کانابیس اثرات ضدسرطانی  نشان داده است، در این مطالعه جدید اثرات مشابه EDP-EAs مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج مطالعه نشان داد که در موش های مبتلا به استئوسارکوم با متاستاز به ریه،  حدود 80 درصد افزایش در تولید EDP-EAs در بافت های سرطانی در مقایسه با ریه موش های سالم داشتند. این افزایش قابل توجه نشان می دهد که این مولکول ها دارای اثراتی روی سرطان هستند اما مثبت یا منفی بودن اثر آن مشخص نبود. مطالعات تکمیلی بیانگر اثر مقابله کننده آن با سلول های سرطانی از راه های مختلف می باشد.

محققان دریافتند که تجمع هر چه بیشتر EDP-EAs باعث مرگ سلول های سرطانی می گردد اما نه به اندازه داروهای شیمی درمانی موجود در بازار دارویی.  در هر حال این ترکیب به طرق مختلفی با استئوسارکوم مبارزه می نماید. به این ترتیب که باعث کند شدن رشد تومور با محدودسازی شکل گیری عروق جدید و در نتیجه ممانعت از تغذیه مناسب سلول های توموری و به ویژه جلوگیری از مهاجرت سلول های سرطانی خواهد شد.

علت اصلی مرگ ناشی از سرطان به انتشار آن مربوط می گردد. روش های درمانی که به طور بالقوه مانع مهاجرت سلول ها می گردد برای کم کردن سرعت متاستاز  یا مهار آن موثر می باشد.

محققان تاثیرگذارترین بخش مولکول را جداسازی کرده و در تلاش برای ساخت مشتقاتی با توانایی بیشتر برای اتصال به گیرنده کانابینوئید روی سطح سلول های سرطانی هستند.

مصرف خوراکی اسیدهای چرب امگا-3 می تواند باعث ساخت این ترکیبات در بدن گردد و در نتیجه اثرات مثبتی در بر خواهد داشت. اگر فردی به سرطان مبتلا باشد به ترکیبی با اثرگذاری سریع تر نیاز دارد. به همین علت اندوکانابینوئید اپوکساید وارد عمل شد. در واقع می توان دوز های موثر و دقیق این مواد را برای اثرگذاری بیشتر علیه سلول های سرطانی تولید نمود. این ترکیب می تواند با داروهای شیمی درمانی ترکیب گردد.

محققان درصدد انجام مطالعات مشابه روی نمونه های سگ و نیز روی انواع دیگری از سرطان ها نیز هستند.

 

اطلاعات بیشتر:

 Jahnabi Roy et al. Antitumorigenic Properties of Omega-3 Endocannabinoid Epoxides, Journal of Medicinal Chemistry (2018). DOI: 10.1021/acs.jmedchem.8b00243


کلمات کلیدی : سرطان، استئوسارکوم، امگا-3

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله