امتیاز شما :
امتیاز : ۵

جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۵

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

دارویی که در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد می تواند در درمان ALS نیز موثر باشد.

گروهی از داروهای ضد سرطان تحت عنوان بازدارنده PARP می توانند در درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی از جمله ALS و دژنراسیون فرونتوتمپورال مورد استفاده قرار گیرد.
 

August 9, 2018

Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania

 

گروهی از داروهای ضد  سرطان تحت عنوان محدوده کننده PARP می تواند در درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی از جمله ALS و دژنراسیون فرونتوتمپورال مورد استفاده قرار گیرد. این دارو باعث توقف قرارگیری نادرست پروتئین های ویژه ای که سلول های عصبی را تحت تاثیر قرار میدهند خواهد شد. نتایج این مطالعات در Molecular Cell توسط محققان مدرسه پزشکی Perelman دانشگاه پنسیلوانیا منتشر گردید.

هنگامی که پروتئین TDP-43 به طور اشتباه از هسته خارج می گردد باعث شکل گیری دسته های پروتئینی در سلول های مغزی که در بیماری هایی از جمله ALS و FTD متاثر می گردند،  خواهد شد. هنگامی که این مولکول TDP-43 خارج شده به مولکول دیگری موسوم به PAR متصل می شود، در ساختار سلولی به نام گرانول های استرس استقرار می یابد. این تجمع اضافه یاعث آسیب سلولی قریب الوقوع نمی گردد بلکه پس از یک مدت طولانی، TDP-43 به ساختارهایی که در بیماری های مغزی وجود دارد تغییر می یابد. اکنون یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی دکتر نانسی بونینی و جیمز شورتر اینگونه دریافتند که محدود کننده های PARP که می توانند مانع از تولید PAR شوند، مقدار TDP-43 در سلول ها را در شرایط استرس کاهش خواهند داد.

تحقیقات نشان داده است که TDP-43 می تواند از طریق تعامل با سایر مولکول های TDP-43 و ماکرومولکول هایی مانند PAR، از فرم محلول به مایع تغلیظ شده تغییر نماید. فرم مایع TDP-43 نمونه ای از گرانول های استرس بوده و مزایایی در بر خواهد داشت. در هر حال در صورتی که این فرم از مولکول با گذشت زمان سفت گردد، پاکسازی آن دشوار خواهد یود.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که داروهایی که  به عنوان درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند از شکل گیری تجمعات مضر TDP-43 در سلول ها جلوگیری نماید.

بازدارنده های PARP مورد آزمایش که مانع از تجمع TDP-43 می گردد می تواند روزی به عنوان یک درمان موثر برای بیماری های مغزی مورد استفاده قرار گیرد.


کلمات کلیدی : ALS, FTD، PARP, TDP-43

نسخه چاپی
حامیان مجله