امتیاز شما :
امتیاز : ۵

جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۵

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

تشخیص بیماری آلزایمر به اندازه درمان آن دشوار می باشد، اما اکنون محققان به یک وسیله غربالگری امیدوارکننده با استفاده از پنجره ای به مغز دست یافتند: چشم

مطالعه ای شامل ۳۸۷۷ بیمار، ارتباط قابل توجهی بین ۳ بیماری دژنراتیو چشم شامل دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم با بیماری آلزایمر را نشان داد.
 

August 8, 2018

University of Washington

 

مطالعه ای شامل 3877 بیمار، ارتباط قابل توجهی بین 3 بیماری دژنراتیو چشم شامل دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم با بیماری آلزایمر را نشان داد.

نتایج این مطالعه روش جدیدی را برای شناسایی افراد با ریسک بالای ابتلا به این بیماری پیشنهاد داده است. علائم این بیماری شامل نقص حافظه و علائم شناختی می باشد.

نتایج این مطالعه در تاریخ 8 آگوست در مجله آلزایمر و دمانس منتشر گردید.

طبق گفته دکتر سسیلیا لی، این به این معنا نمی باشد که افراد با این اختلالات چشمی به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. پیام اصلی این مطالعه این است که ریسک ابتلا به دمانس در افراد مبتلا به این بیماری های چشمی بیشتر می باشد در نتیجه بررسی دقیق این گروه از بیماران از نظر دمانس و نقص حافظه ضروری می باشد.

افراد وارد شده در این مطالعه شامل افراد با سن 65 سال و بالاتر و بدون ابتلا به آلزایمر در بدو ورود بود. بعد از 5 سال مطالعه، 792 کیس آلزایمر توسط یک کمیته حرفه ای آلزایمر تشخیص داده شدند. بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم در مقایسه با افراد بدون بیماری چشمی، 40 تا 50 درصد در ریسک بالاتر ابتلا به آلزایمر قرار داشتند. قابل ذکر است که کاتاراکت ریسک فاکتور ابتلا به آلزایمر محسوب نمی گردد.

بیش از 46 میلیون نفر در سراسر جهان به دمانس مبتلا هستند واین مقدار تا سال 2050 به 131.5 میلیون کیس خواهد رسید. بیماری آلزایمر شایع ترین نوع دمانس است و شناسایی ریسک فاکتورها می تواند به تشخیص زودهنگام و حتی پیشگیری از آن موثر باشد.

طبق اطهارات دکتر لی، هر آنچه در چشم اتفاق می افتد می تواند در ارتباط با وقایع داخل مغز باشد. این ارتباط نیازمند مطالعات دقیق تر و بیشتری می باشد.


کلمات کلیدی : دمانس، آلزایمر، چشم، دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم

نسخه چاپی
حامیان مجله