امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۴۱

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

محققان موفق به کشف ماده ای با توانایی از بین بردن سلول های گلیوبلاستوما شدند

مطالعات انجام شده در دانشگاه Leeds نشان داد که یک ماده سنتتیک موسوم به KHS۱۰۱، توانایی قطع منبع انرژی سلول های تومورال گلیوبلاستوما را دارد که می تواند منجر به مرگ این سلول ها گردد.
August 15, 2018

University of Leeds

 

طبق مطالعات انجام شده در محیط آزمایشگاهی، سلول های تومور مغزی مهاجم بعد از تماس با ماده شیمیایی خاصی دچار فرآیند خود تخریبی شدند.

این مطالعه می تواند اولین قدم در مقابله با سرطان هایی چون گلیوبلاستوما باشد.

مطالعات انجام شده در دانشگاه Leeds نشان داد که یک ماده سنتتیک موسوم به KHS101، توانایی قطع منبع انرژی سلول های تومورال گلیوبلاستوما را دارد که می تواند منجر به مرگ این سلول ها گردد.

نتایج این مطالعه در تاریخ 15 آگوست در مجله Science Translational Medicine منتشر گردید. ایم مطالعه قدم مهمی را به سوی مقابله با این بیماری ارائه می دهد. میزان بقای 5 ساله این بیماران کمتر از 5 درصد می باشد.

بیش از 2000 نفر در انگلیس سالانه به گلیوبلاستوما مبتلا می گردند. اخیرا گفنگوهای زیادی در جهت بهبود انتخاب های درمانی این بیماری اانجام شده است. طبق مطالعات حمایت شده توسط MRC، مطالعه جدید نتایج امیدوارکننده ای از یک درمان برای مبارزه با سرطان مغز در سالهای آینده ارائه داده است.

طبق اظهارات دکتر هیکو وورداک در دانشگاه Leeds، تصور بر این است که KHS101 ممکن است رشد گلیوبلاستوما را آهسته سازد. اما یافته شگفت آور خود تخریبی این تومور در تماس با این ماده می باشد.

طبق این مطالعه این ماده سبب اختلال در میتوکندری و متابولیسم در سلول های تومورال می گردد و در نتیجه منجر به اختلال در انرژی رسانی به سلول ها و در نتیجه خود تخریبی آن خواهد شد.

در صورتی که KHS101 بتواند از سد خونی مغزی عبور نماید می تواند عملکرد مذکور را گردد.

مطالعات نشان داد که این ماده با موفقیت از سد خونی مغزی در نمونه های موش درمان شده عبور کرد  و به طور چشمگیری رشد سلول های تومورال را در مقایسه با دارونما  تا 50 درصد کاهش داد. قابل ذکر است که این ماده سلول های سالم مغزی را تحت تاثیر قرار نداد. این پاسخ در تمام انواع سلول های گلیوبلاستوما مشاهده گردید.

اطلاعات بیشتر:

E.S. Polson et al., KHS101 disrupts energy metabolism in human glioblastoma cells and reduces tumor growth in mice, “ Science Translational Medicine (2018).

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : گلیوبلاستوما، KHS101، میتوکندری، خودتخریبی

نسخه چاپی
حامیان مجله