امتیاز شما :
امتیاز : ۵

يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۳

تازه های پزشکی

تحقیقات نشان می دهد که معکوس سازی تخریب ایجاد شده مرتبط با افزایش سن امکان پذیر است.

تحقیقات جدید در دانشگاه مینسوتا که به تازگی در مجله Nature Medicine منتشر گردید نشان داد که انواعی از مولکول های کوچک موسوم به **senolytic وجود دارد که می تواند روند تاثیر سن روی سلول های پیر( senescence)را معکوس نماید.
 

August 15, 2018, University of Minnesota

 

افزایش سن در سلول ها شروع می شود. این *سلول های پیر(سلول های که دیگر توانایی تقسیم ندارند) افزایش سن سلولی را سرعت بخشیده  و باعث اختلال عملکرد بافتی و عوارضی روی سلامتی می گردد.

تحقیقات جدید در دانشگاه مینسوتا که به تازگی در مجله Nature Medicine منتشر گردید نشان داد که انواعی از مولکول های کوچک موسوم به **senolytic وجود دارد که می تواند روند تاثیر سن روی سلول های پیر را معکوس نماید.

همواره تصور بر این است که افزایش سن به عنوان یک پروسه، یک بیماری نمی باشد. آیا می توان روند افزایش سن را در سطوح سلولی متاثر کرد؟ این چیزی است که مولکول های senolytic در پی دستیابی به آن قرار دارند.

جالب توجه است که پیوند تعداد اندکی از *سلول های پیرباعث اختلال عملکرد پایدارمی گردد. بعلاوه، محققان دریافتند که چربی بالای رژیم غذایی که باعث نوعی استرس متابولیک یا افزایش سن می گردد، باعث افزایش اختلال عملکرد فیزیکی خواهد شد.

مطالعات قبلی نشان داده است که سیستم ایمنی ما می تواند *سلول های پیر را از بین ببرد یا با آن مبارزه نماید. این توانایی 30 درصد وابسته به ژن  و 70 درصد بر پایه محیط می باشد. چیزی که می خوریم و فعالیتی که انجام می دهیم می تواند روند افزایش سن سلول ها را تحت تاثیر قرار دهد.

تحقیقات نشان داده است که درمان با داروهای senolytic حتی در مدل های حیوانی مسن می تواند *سلول های پیر را از بین ببرد، اختلال  عملکرد فیزیکی را معکوس سازد و به ویژه نیمه عمر را افزایش دهد.

این زمینه از مطالعه نه تنها در بهبود اختلال عملکرد که به دنبال افزایش سن ایجاد می گردد،  بلکه در افزایش سلامت بیماران مبتلا به سرطان که تحت درمان با رادیوتراپی یا کموتراپی قرار گرفته اند نیز موثر خواهد بود.

*Cellular senescence is the phenomenon by which normal diploid cells cease to divide. In culture, fibroblasts can reach a maximum of 50 cell divisions before** becoming senescent.

** A synolitic is among the class of small molecules under basic research to determine if they can selectively induce death of senescent cells.

اطلاعات بیشتر:

Ming Xu et al, Senolytics improve physical function and increase lifespan in old age, Nature Medicine (2018). DOI: 10. 1038/s41591-018-0092-9


کلمات کلیدی : افزایش سن سلولی، سلول های پیر، senolytic

نسخه چاپی

نظر خود را ثبت کنید

حامیان مجله