امتیاز شما :
امتیاز : ۵

شنبه ۳ شهريور ۱۳۹۷ ۱۴:۳۰

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

محققان علوم اعصاب توانایی کنترل مثانه را به بیماران مبتلا به آسیب نخاعی برگرداندند

محققان دانشگاه UCLA، بخش تحتانی نخاع را از طریق پوست به وسیله یک ابزار مغناطیسی که در بخش لومبار نخاع قرار داده شد تحریک کردند. این تحقیق اولین موردی است که نشان می دهد این روش افراد با آسیب نخاعی را قادر می سازد که بتوانند مجددا بخش زیادی از کنترل ارادی ادرار خود را در دست بگیرند. نتایج این مطالعه در تاریخ ۲۲ آگوست در Scientific Reports منتشر گردید.

August 22, 2018

University of California, Los Angeles

بیش از250000 آمیریکایی با آسیب نخاعی زندگی می کنند. این افراد توانایی دفع ارادی ادرار را ندارند. طبق یک مطالعه 2012، رویای بازگرداندن کنترل ادرار همچون بازگرداندن توانایی راه رفتن آنها امیدی را ایجاد نمود.

در دانشگاه UCLA، مطالعه روی 7 مرد با آسیب نخاعی انجام گرفت. محققان بخش تحتانی نخاع را از طریق پوست به وسیله یک ابزار مغناطیسی که در بخش لومبار نخاع قرار داده شد تحریک کردند. این تحقیق اولین موردی است که نشان می دهد این روش افراد با آسیب نخاعی را قادر می سازد که بتواند مجددا بخش زیادی از کنترل ارادی ادرار خود را در دست بگیرند. نتایج این مطالعه در تاریخ 22 آگوست در Scientific Reports منتشر گردید.

این درمان کیفیت زندگی را به طور متوسط 60 درصد بهبود می بخشد. در صورتب که این روش روی افراد دیگر نیزقابل تکرار باشد، می تواند ترس های اجتماعی و ریسک های مرتبط به کاتتر ادراری را مرتفع سازد.

طبق گزارشات دکتر دنیل لو، اثرات مثبت این درمان در هر 5 بیمار تنها با 4 تحریک مغناطیسی خفیف مشاهده گردید. اثرات این روش برای 4 هفته پا برجا ماند که این نشان می دهد که سیستم عصبی نخاع دارای حافظه درمانی می باشد

افراد با آسیب نخاعی، جهت تخلیه ادرار چندین بار در روز نیاز به سونداژ شدن دارند. در مواردی که بیمار به علت آسیب نخاعی توان جرکت دادن دست های خود را ندارند جهت انجام این کاتتر گذاری به دیگری وابسته می باشند. وابستگی طولانی مدت به کاننر می تواند مضر باشد زیرا می تواند منجر به بروز عفونت های خطرناک در مجاری ادراری گردد. این اختلال عملکرد مثانه که به دنبال آسیب نخاعی ایجاد می گردد می تواند بیمار را به سمت نارسایی کلیه و حتی مرگ ببرد. دکتر لو امیدوار است که تحقیقاتش بتواند با کاهش وابستگی به کاتتر ریسک های مذکور را در این بیماران کاهش دهد.

دکتر لو و همکارانش تحریک معناطیسی به نخاع با هدف اثرگذاری روی بخش کنترل کننده ادراری اعمال کردند. پیش از این پزشکان از روش مشابهی در مغز برای بهبود عملکرد سلول های عصبی در بیماران مبتلا به افسردگی و میگرن استفاده کرده بودند.

هر بیمار برای 4 ماه و به صورت 15 دقیقه در هفته تحت این درمان قرار گرفتند. در ابتدا هیچ اثری مشاهده نگردید اما بعد از 4 جلسه تاثیرات مثبت مشاهده شد. هر 5 بیمار توانایی کنترل ادرار خود را باز یافتند و حتی یک نفر تا 4 هفته پس از آخرین درمان به طور کامل از کاتتر ادراری بی نیاز بود. 4 بیمار دیگر حداکثر یک بار در روز به کاتتر نیاز پیدا کردند در حالی که این نیاز پیش از این حداقل 6 نوبت در روز بود. ظرفیت مثانه به طور میانگین از 244 میلی لیتر به 404 میلی لیتر افزایش یافت.

تحقیقات انجام شده بر پایه کاشت محرک های الکتریکی در نخاع برای بهبود کنترل دست در 2 بیمار با آسیب نخاعی بنا نهاده شد. در مطالعه مربوط به سیستم ادراری از محرک های مغناطیسی استفاده شد زیرا غیر تهاجمی، بدون درد و با هزینه کمتر در مقایسه با ایمپلنتهای الکتریکی می باشد.

محرک های مغناطیسی دارای تاییدیه FDA می باشد. به هر حال کاربرد آن در اختلالات مثانه در سطح مطالعه قرار داشته و نیازمند بررسی های دقیق تر و وسیع تری می باشد.

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد

 


کلمات کلیدی : آسیب نخاعی، بی اختیاری ادرار، تحریک مغناطیسی

نسخه چاپی
حامیان مجله