امتیاز شما :
امتیاز : ۵

پنجشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۷ ۱۹:۱۰

تازه های بیماری های مغز و اعصاب

یک ایمپلنت مغزی توانست تشنج های اپیلپتیک را کنترل نماید
 

August 30, 2018

By Christopher Proctor, The Conversation

 

برای بیمارانی که از اختلالات نورولوژیک از جمله اپیلپسی رنج می برند، انتخاب درمانی ماندگار در دسترس نمی باشد. در آخرین تحقیقات انجام شده، وسیله قابل جاسازی تولید شد که روزی خواهد توانست امکان کنترل ماندگار آن را فراهم نماید. در این مطالعات نشان داده شد که این ایمپلنت می تواند مشکلاتی را در مغز برطرف نماید که از جمله آن ها می توان به تشنج های اپیلپتیک اشاره نمود. در این روش نوروترنسمیترها به طور مستقیم به سلول های مغزی که مسبب مشکل ایحاد شده هستند وارد می گردد.

این ایمپلنت ها از فیلد الکتریک جهت وارد کردن نوروترنسمیترها از یک مخزن استفاده می نمایند. این فرآیند الکتروفورز نام دارد و امکان کنترل دوز و زمان رساندن دارو را فراهم می سازد.  این روش رساندن دارو مزایایی در جهت عدم افزایش فشار موضعی ، جایی که دارو حضور دارد، خواهد داشت. زیرا این داروها مولکول های دارویی در حلال قرار ندارند بلکه به صورت خشک خواهند بود. این فرآیند بسیار مهم می باشد زیرا این بدین معناست که مولکول های دارویی که در اینجا در وقایع نوروترنسمیترها هستند به طور مستقیم با بافت های محصور کننده ایمپلنت، بدون ایحاد تخریبی در سلول ها و بافت های اطراف تعامل می نماید.

پیش از این محققان نشان دادند که این روش برای رساندن داروها جهت کنترل درد می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به این صورت که وسیله مورد نظر در نخاع جاسازی می گردد. نقطه جدید مطالعه حاضر که در مجله Science Advances مننشر گردید، کوچک بودن وسیله می باشد که امکان جاسازی آن را در مغز ایجاد می نماید. بعلاوه در این دستگاه سنسورهای کوچکی قرار داده شده که امکان مانیتورینگ موضعی فعالیت مغز را ایجاد خواهد نمود.

در این مطالعه بعد از وقوع تشنج در نمونه موش، به دستگاه دستور داده شد که یک نوروترنسمیتر بازدارنده را به بافت مغز در مرکز وقوع تشنج ارسال نماید. این فرآیند منجر به کنترل تشنج گردید. در مرحله هدف بر پیشگیری از وقوع تشنج گردید. به این منظور به وسیله دستگاه دیگری نوروترنسمیترها پیش از آنکه دوز آنها در مغز به حد بروز تشنج برسد، تزریق گردید. این آزمایش نشان داد که این دستگاه می تواند از وقوع تشنج نیز جلوگیری نماید. این روش در سایر بیماری های نورولوژیک از جمله پارکینسون و تومور مغزی نیز قابل استفاده می باشد.

این روش در نمونه های آزمایشگاهی انجام شده است و جهت استفاده از آن در انسان نیازمند مطالعات بالینی وسیعی هستیم.

تهیه کننده خبر: دکتر سهیلا کیان پورراد


کلمات کلیدی : اپیلپسی، نوروترنسمیتر، ایمپلنت

نسخه چاپی
حامیان مجله